Známý šéfkuchař Ondřej Slanina: Namistrovaní zaměstnanci sklapnou. Už žádné vydírání! Musíme makat a makat. Pomoc od téhle vlády? Řeknu jen, že jsem...

05.04.2020 4:46 | Zprávy

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit o aktuálních dopadech koronavirové krize s Ondřejem Slaninou, šéfkuchařem pražské zámecké restaurace Chateau St. Havel. „Musíme si pomoct hlavně sami. Nečekat, že to někdo spasí za nás. A už vůbec ne tahle vláda,“ řekl nám Ondřej Slanina.

Známý šéfkuchař Ondřej Slanina: Namistrovaní zaměstnanci sklapnou. Už žádné vydírání! Musíme makat a makat. Pomoc od téhle vlády? Řeknu jen, že jsem...
Foto: Archiv OS
Popisek: Šéfkuchař pražské restaurace Chateau St. Havel Ondřej Slanina

Restauratéři a hoteliéři jsou v současné situaci boje proti koronaviru velmi postiženou profesní skupinou. Jak se vyrovnáváte s vynuceným zavřením?
 
Musím říct, že to bylo něco jako léčba šokem, ale popravdě jsem to očekával. Je samozřejmě pravda, že jedna věc je očekávání, a druhá je ta skutečnost. Takže zejména první týden byl hlavně psychicky strašnej. Na druhou stranu jsem se představě o bručení v koutě se zavřenou hospodou odmítl podvolit. Proto jsem, ostatně jako každá instituce, svolal krizový štáb a vymysleli jsme plán záchrany.
 
K jakým opatřením jste konkrétně ve vaší zámecké restauraci Chateau St. Havel přistoupili?
 
Část zaměstnanců je doma a zbytek pracuje na výrobě teplých a chlazených jídel do krabiček.
 
 
Existuje pro vás – jako podnikatele a zaměstnavatele – nějaká pomoc?
 
Musíme si pomoct hlavně sami. Nečekat, že to někdo spasí za nás. A už vůbec ne tahle vláda. Je potřeba vymýšlet nové alternativy trhu a gastronomie, jako je třeba Rohlík Bistro, rozvozové služby, prodej obědů do firem a oslovovat individuální klientelu. Hlavní je, nevzdávat to. Víte, jeden můj blízký přítel mi jednou řekl větu, že všechno se se*e jen do určitého momentu. A je to pravda. Jen si nikdy nesmíte připustit možnost, že se to může úplně pos*at.
 
Další důležitou pomocí jsou naši zaměstnanci. Je klíčové si vybírat dobré lidi kolem sebe, kteří táhnou za jeden provaz a makají u vás dlouhá léta. Je potřeba mít zaměstnance, kteří rostou s firmou a vidí její vývoj, na kterém se podílejí. Je třeba budovat dlouhodobý vztah zaměstnance a firmy. Jedině tak se dokáže kousnout nejen podnikatel, ale i zaměstnanec, který si je také schopen ledacos odpustit, aby se firma nepoložila.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Barbora Richterová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

4:44 Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

„Čím víc se události ‚Velkého Listopadu‘ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní pře…