Politici využívají možností, které mají. „Oni žijí z našich peněz, z toho, co nám ukradnou. Platíme si je za to, že nás okrádají,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubíček.
Věříte, že se v boji proti korupci mění situace po nástupu Lenky Bradáčové do funkce vrchní státní zástupkyně k lepšímu?
Ne, ať už s nástupem nové vrchní státní zástupkyně nebo něčím jiným se nejedná o žádný nový vítr ve vyšetřování a stíhání korupce. Pokud jde o některé stíhané případy, není jejich smyslem stíhat korupci, ale jedná se podle mne o mocenský boj mezi jednotlivými skupinami, které k tomu využívají protikorupčních nálad ve společnosti.
Korupce v této společnosti prorůstá do všech vrstev společnosti, do politiky i státní správy. Myslíte si, že je možné proti ní účinně bojovat? Je dostatečná legislativa?
Legislativa je naprosto dostatečná. To, že se nemá krást, ví každý, na to v podstatě nepotřebujeme konkrétní zákon. Ať už něco ukradnu přímo v obchodě z regálu, nebo si to nechám z veřejných prostředků neoprávněně pro sebe, nebo si z toho vezmu podíl, je zřejmé, že jsem ty peníze odcizil. I když samozřejmě existují zákony, protože je to jednání natolik nežádoucí, že je i trestné. Ať už jako zpronevěra, krádež, podvod, korupce.
V čem vidíte příčinu, že se korupce dlouhá léta nepostihovala, když je legislativa dostačující?
Příčinu vidím v morálce ve společnosti a nevůli se korupcí zabývat. Dřív bylo společensky nepřijatelné být zloděj. S takovým člověkem by slušní lidé nekomunikovali, byl by pro ně zavrženíhodnou osobou, kterou by společnost nepřijala. Dnes je to jinak. Nemorálka postoupila tak daleko, že se toleruje, že někdo krade, že někdo zneužívá svého postavení a obohacuje se na úkor společného majetku. Cení se, že je tak šikovný, že má majetek, kolik si toho nakradl a nechytili ho. Společnost dnes oceňuje výši konta a málokdo se zajímá, jak kdo k tomu přišel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová