Že je situace víc než ožehavá, dokresluje fakt, že krizové PR společnosti Imex Group převzal bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství – dnes advokát – Radek Ondruš. Firma tají, s jakým sortimentem vlastně zachází, webové stránky má ve výstavbě a Ondruš se konkrétním odpovědím vyhýbá.
„Budeme dělat něco nebezpečného, jděte pryč"
Podle odborníků na armádní munici není vyloučeno, že ve skladu byla překročena takzvaná obložnost, což je přepočet množství skladované výbušniny na dimenzi objektu. Při explozi by měl výbuch směřovat do vzduchu, nad střechu budovy, což se ve vrbětickém případu podle zatím nashromážděné dokumentace velmi pravděpodobně nestalo. „Ti dva, co jsou pohřešovaní, přišli za námi, že tam teď budou dělat něco možná nebezpečného, ať jdeme radši pryč,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jeden z pracovníků přilehlých skladů.
Expert na vojenský arzenál, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že není vyloučeno, že společnost mohla ve Vrběticích skladovat například řízené sovětské protitankové střely, tzv. maljutky, nebo kvůli intenzitě hoření dokonce munici s fosforem. Právník Imex Group Radek Ondruš ale odmítl konkretizovat, jaký materiál byl ve skladu číslo 16 uložen. „Společnost v areálu skladovala vojenský materiál ve smyslu zákona o zahraničním obchodu s materiálem. Byl určen k obchodu,“ omezil se na strohé vyjádření Ondruš.
Společnost podle něj beze zbytku dodržela veškeré podmínky, které ohledně nakládání se skladovaným vojenským materiálem včetně jeho evidence a kontroly nařizuje zákon. „Společnost neprovádí a nikdy neprováděla a neplánuje provádět delaboraci (demontáž – pozn. red.) munice,“ snaží se Ondruš rozptýlit spekulace o možné neoprávněné manipulaci s trhavinami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný