Aby mohl být šéf Agrofertu do vlády jmenován, dal si prezident Miloš Zeman podmínku, že musí být v prvním čtení přijat služební zákon, který současně lustrační zákon ruší. Tím by se šéfovi hnutí ANO otevřela cesta do čela Ministerstva financí, v které mu dnes podle řady právníků brání fakt, že nemůže doložit negativní lustrační osvědčení kvůli zápisu ve svazcích StB. O tom, zda spolupracoval nebo ne s komunistickou StB, se Andrej Babiš na Slovensku soudí.
Z bývalého rezidenta StB náměstek a potom poradce ministra financí
Prohlášením exprezidenta Václava Klause v Českém rozhlase, že by lustrační zákon neměl být zrušen, je šokována bývalá vládní zmocněnkyně pro převzetí majetku SSM Ludmila Klofová, jak přiznala ParlamentnímListům.cz. „Šokovalo mne to v kontextu s tím, že Václav Klaus byl jako federální ministr financí garantem naplnění zákona o převzetí majetku KSČM a SSM. Tuto odpovědnost delegoval na svého prvního náměstka Dušana Třísku. Po několika měsících, když se zjistilo, že je nejen agentem, ale dokonce rezidentem StB, což je ještě o stupínek výš, z něj udělal svého poradce, a odpovědnost za převzetí komunistického a svazáckého majetku delegoval na vedoucího oddělení Lubomíra Hejla, který byl také evidován v záznamech StB. Ale protože byl jen vedoucím oddělení, lustrační zákon se na něj nevztahoval,“ vzpomíná bývalá vládní zmocněnkyně pro převzetí majetku hospodářského zařízení ÚV SSM Zenitcentrum na to, jak Václav Klaus dokázal obejít zákon, když chtěl a potřeboval.
Všichni nebyli na stejné startovací čáře
Když za převod odpovídali bývalí estébáci, není se podle Klofové možné divit, že se většina bývalého svazáckého a komunistického majetku rozkradla. „Zmocněnci byli jen bezmocnými figurkami, podle toho to také dopadlo,“ vysvětluje Ludmila Klofová, že majetek pohlavárům KSČ a SSM většinou zůstal, díky tomu byli v podnikání, které úspěšně rozjeli, kilometr před ostatními. „Začínali s miliardami, přitom se tvrdilo, že všichni jsou na stejné startovací čáře,“ poukazuje na řadu výhod, které měli představitelé totalitního režimu i díky benevolenci tehdejších představitelů polistopadových vlád.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová