Mathé, Vetchý a další. Dostanou prověrku BIS a prověří si politiky

26.06.2012 16:50 | Zprávy

Občanská platforma Vraťte nám stát (VNS) v průběhu uplynulých dvou měsíců vedla první kolo konzultací se zástupci parlamentních politických stran o ustavení občanské komise k vyšetření informací BIS o napojení politiky a justice na organizovaný zločin a korupci. Mezi jmény, která by se v komisi mohla objevit, jsou například Ivo Mathé, Anna Šabatová, psycholog Slavomír Hubálek, herec Ondřej Vetchý nebo profesor Jiří Zlatuška.

Mathé, Vetchý a další. Dostanou prověrku BIS a prověří si politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Platforma tak plní záměry, které zveřejnila ve svém původním prohlášení dne 4. dubna, o kterém ParlamentníListy.cz informovaly. Ihned poté se totiž rozjela jednání a schůzky s předsedy či zástupci jednotlivých politických stran napříč celým politickým spektrem. Jediná osobnost, s kterou se dosud zástupcům platformy setkat nepodařilo, údajně z časových důvodů, je vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Zmiňovaná občanská komise by měla za svůj hlavní cíl prostudování těch dokumentů Bezpečnostní informační služby (BIS), které se týkají informací o propojení organizovaného zločinu na některé politiky a úředníky. A jejich případné odtajnění ještě před nejbližšími volbami do Poslanecké sněmovny. "Jinak totiž hrozí velké riziko, že by lidé opět zvolili do funkcí lidi, na které někde v trezorech jsou uloženy další kauzy, o kterých se jen dosud neví. Tomu bychom rádi zabránili. Proto chceme, aby pověření důvěryhodní lidé s odborným zázemím měli možnost to rozkrýt ještě před volbami," vysvětlila Hana Marvanová, bývalá politička, dnes advokátka a bojovnice proti korupci (Veřejnost proti korupci).

Jisté je, že komise by měla mít ve finále 7 až 9 členů, ti všichni budou muset projít prověrkami na stupeň "důvěrné". Mezi jmény, o kterých se již vážně diskutuje, je například Ivo Mathé, Jiří Zlatuška, Slavomír Hubálek, Anna Šabatová či Ondřej Vetchý. 

Schůzky s politiky, na kterých se jednalo nejen o přesvědčení o nutnosti vzniku této komise, ale také o podpoře změny  zákona, která dosud občanům tyto pravomoce nedává, ale ukázaly, že si i parlamentní strany jsou vědomy oprávněnosti požadavků na informování veřejnosti o existenci propojení organizovaného zločinu a některých politiků tak, jak je obsaženo v tajných dokumentech BIS. "Rovněž si uvědomují potřebu zajistit občanskou parlamentní kontrolu dokumentů BIS vypovídajích o závažných skutečnostech," vysvětlil dále na úterní tiskové konferenci politolog a sociolog Ivo Gabal (Veřejnost proti korupci). 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…