Toman v debatním pořadu mimo jiné uvedl, že sice ne všichni, ale velká část nezaměstnaných jsou pouze sociální přísavky. Zmínil, že místo, aby byli vděční za podporu z daní pracujících, jen nadávají a ve středověku by umřeli hlady.
Peníze se vezmou schopným a dají se neschopným
Podle Ivo Tomana je ale v současné době více než nezaměstnanost větším problémem zadluženost. „Díky tomu, že stát musí spoustu peněz dávat na splátky úroků, chybí peníze jinde. Dalším problémem je přerozdělování peněz z evropských dotací. Praxe je taková, že těm co umí tvořit, se peníze vezmou a předají se do fondu, z fondu se přerozdělí těm, kteří je neumí vytvořit nebo se přímo rozkradou,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz podnikatel.
Zmínil, že se obecně uvádí, že v České republice se během jednoho roku rozkrade přibližně sto miliard korun, což je údaj, který ve své knize „Nahá pravda“ publikovali ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora.
„Přerozdělování je základní problém. Když se nechá lidem svoboda a volnost, tak systém konstruktivní destrukce (na který přišel původem český rodák Joseph Schumpeter), tedy, že se to vyřeší samo. Stalo se to i v Číně, dali jim v tom svobodu a prásk, za jednu generaci se země rozjela,“ uvádí Toman.
- TÉMA: Nezaměstnanost
ČSSD u moci dělala to, co teď kritizuje
Ten uvedl podle jeho slov obrovské problémy, které způsobují různé regulace, normy a nařízení Evropské unie. „Výsledkem je, že nezaměstnanost existuje i díky tomu, že se některá odvětví podporují. Viděli jsme to třeba na podpoře solární energie,“ konstatoval autor motivačních knih.
Nečasova vláda toho prý v tuto chvíli už moc dělat nemůže, protože nemá silnou podporu v parlamentu. Aby vláda mohla podle Ivo Tomana udělat něco podstatného, muselo by to být hodně radikální, jenže to by neprošlo přes velký odpor opozice. Paradoxem je, že když je současná opozice u moci, dělá stejně hloupé kroky, které nyní kritizuje.
„Když se zvednou daně, vybere se více peněz od schopných lidí, dá se to neschopným a ti to samozřejmě chtějí. Podívejme se ale do historie. Daně z příjmu jsou staré asi jen sto let. Zavedla to americká vláda v období zhruba od první světové války s tím, že se to mělo týkat jen bohatých. Došlo to k tomu, že zdanili bohaté, potom střední třídu a nakonec všechny. Pracovní místa se ale větším zdaněním nezískají, právě naopak,“ říká Ivo Toman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka