Omezit volební právo! Rázný podnikatel od Jílkové buší do příživníků na státu

25.03.2013 4:33 | Zprávy

Úspěšný podnikatel a autor řady motivačních knih Ivo Toman nedávno vystoupil v pořadu ČT Máte slovo s Michaelou Jílkovou. Jeho slova vzbudila ostře pozitivní i negativní reakce. Teď v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz podrobněji mluví o problému nezaměstnanosti a státního dluhu.

Omezit volební právo! Rázný podnikatel od Jílkové buší do příživníků na státu
Foto: ivotoman.cz
Popisek: Podnikatel Ivo Toman

Toman v debatním pořadu mimo jiné uvedl, že sice ne všichni, ale velká část nezaměstnaných jsou pouze sociální přísavky. Zmínil, že místo, aby byli vděční za podporu z daní pracujících, jen nadávají a ve středověku by umřeli hlady.

Peníze se vezmou schopným a dají se neschopným

Podle Ivo Tomana je ale v současné době více než nezaměstnanost větším problémem zadluženost. „Díky tomu, že stát musí spoustu peněz dávat na splátky úroků, chybí peníze jinde. Dalším problémem je přerozdělování peněz z evropských dotací. Praxe je taková, že těm co umí tvořit, se peníze vezmou a předají se do fondu, z fondu se přerozdělí těm, kteří je neumí vytvořit nebo se přímo rozkradou,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz podnikatel.

Zmínil, že se obecně uvádí, že v České republice se během jednoho roku rozkrade přibližně sto miliard korun, což je údaj, který ve své knize „Nahá pravda“ publikovali ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora.

„Přerozdělování je základní problém. Když se nechá lidem svoboda a volnost, tak systém konstruktivní destrukce (na který přišel původem český rodák Joseph Schumpeter), tedy, že se to vyřeší samo. Stalo se to i v Číně, dali jim v tom svobodu a prásk, za jednu generaci se země rozjela,“ uvádí Toman.

ČSSD u moci dělala to, co teď kritizuje

Ten uvedl podle jeho slov obrovské problémy, které způsobují různé regulace, normy a nařízení Evropské unie. „Výsledkem je, že nezaměstnanost existuje i díky tomu, že se některá odvětví podporují. Viděli jsme to třeba na podpoře solární energie,“ konstatoval autor motivačních knih.

Nečasova vláda toho prý v tuto chvíli už moc dělat nemůže, protože nemá silnou podporu v parlamentu. Aby vláda mohla podle Ivo Tomana udělat něco podstatného, muselo by to být hodně radikální, jenže to by neprošlo přes velký odpor opozice. Paradoxem je, že když je současná opozice u moci, dělá stejně hloupé kroky, které nyní kritizuje.

„Když se zvednou daně, vybere se více peněz od schopných lidí, dá se to neschopným a ti to samozřejmě chtějí. Podívejme se ale do historie. Daně z příjmu jsou staré asi jen sto let. Zavedla to americká vláda v období zhruba od první světové války s tím, že se to mělo týkat jen bohatých. Došlo to k tomu, že zdanili bohaté, potom střední třídu a nakonec všechny. Pracovní místa se ale větším zdaněním nezískají, právě naopak,“ říká Ivo Toman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…