„Řekněme, že nás to v rámci přibližování se průměru Evropské unie vrátilo asi dost zpátky. Jestliže ještě v roce 2009 jsme byli na úrovni 83 procent unijního průměru, teď budeme zcela určitě hodně pod 80, tipoval bych někde mezi 75 a 77 procenty, což lichotivé není ani trošku,“ uvedl bývalý člen Národní ekonomické rady vlády. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se také zamýšlí nad tím, co je pro hospodářství České republiky v příštím roce největší hrozbou.
Jak se dařilo celkově ekonomice v roce 2013?
Myslím si, že celkově to žádný zářný rok nebyl. Retrospektivně a dokonce z hlediska globální ekonomiky to bude rok, na který bude docela radno brzy zapomenout, respektive se z něj možná poučit, ale rozhodně ne se s ním nějak významně chlubit. Bohužel to platí zejména pro nás. Evropská ekonomika i hospodářská politika v tomto roce nalezla nějaké pevnější kormidlo, jak některým krizovým projevům čelit. Mám tím na mysli, že poprvé v letošním roce došlo k prvnímu praktickému testování nějaké fiskální záklopky, která začala v Evropské unii fungovat. Na sklonku roku se země dohodly ohledně nějakých základních pravidel bankovní unie, dokonce v letošním roce Evropská unie po šesti letech přijala nového člena, což je také nějaký důkaz, že nějaká perspektiva tady je. Velmi záhy přijme nového člena také eurozóna. Takže období velké defenzívy, téměř až sebemrskačství v rámci Evropské unie pozvolna, byť ne úplně mizí, ale aspoň se snižuje, a trochu optimismu je docela na místě. Ale také to nebude zejména pro ty problémové státy rok, který si dají za rámeček.
Další ROZHOVORY pro ParlamentníListy.cz ČTĚTE ZDE
A kdo byl ve světě ekonomiky úspěšný?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová