Ze všech politických stran to byla bezkonkurenčně ODS, která se nejvíce chopila tématu Ústavu pro studium totalitních režimů v souvislosti s odvoláním jeho ředitele Daniela Hermana. Její předseda a zároveň premiér Petr Nečas dokonce prohlásil, že sleduje s velkými obavami snahu sjednocené levice KSČM a ČSSD politicky diktovat, jak se smí či nesmí na veřejnosti mluvit o minulosti naší země. Kritikou nešetřili ani místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
„Hodnocení totalitních režimů u nás je téma, které je určitě schopné oslovovat lidi, kteří někdy ODS volili. Určitě patří mezi ta témata, která působí na potenciální voliče ODS, takže bych řekl, že je od ODS správná cesta, že se tomuto tématu tak věnuje,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog z Vysoké školy CEVRO Institut.
Ze strany ODS je v tom zoufalá snaha chytit se čehokoli
Zcela odlišný pohled na horlivost ODS při komentování událostí v Ústavu pro studium totalitních režimů má politický komentátor a mediální odborník Karel Hvížďala. „Spíš mi to připadá, že je v tom jisté zoufalství, že se občanští demokraté už chápou úplně všeho, u čeho mají pocit, že by na sebe mohli upozornit. Ale tohle je věc příliš intelektuální, než aby to zajímalo masy,“ říká pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník