„Právě amnestie ukázala, kam vede vláda silné ruky. Václav Klaus se zachoval jako absolutní monarcha, jako absolutní vládce, který nemusí respektovat ústavu, Listinu základních práv a svobod, práva poškozených, ostatně přesně tak to lidé kolem něj vysvětlovali,“ připomněla právnička ParlamentnímListům.cz krok bývalého prezidenta i obhajobu Hradu, že prezident o amnestii má právo rozhodnout, s nikým se o tom nemusí bavit a stojí v tomto bodu nad ústavou. „To je naprosto nebezpečné,“ varuje Hana Marvanová.
Politolog Jan Bureš zase varuje: Kdo čeká, že až vyhraje levice, vše se změní, bude zklamán.
Máme větší úctu k autoritám a malou úctu k pravidlům a právu
Politolog Jan Bureš konstatuje, že v české společnosti stále ještě přetrvává určítá úcta a obdiv k autoritám, k osobnostem a malá úcta k právu, pravidlům, institucím, a to podle něj posiluje radikálnější postoje veřejnosti k politice. „Čas od času v době krizí, ať ekonomických, politických nebo sociálních, ve chvílích deziluze a beznaděje, lidé sázejí na roli silných postav,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Ukázala to podle něj i prezidentská volba, která posílila vědomí o roli jednotlivců v politice oproti politickým stranám. Souvisí to s tím, jak dnes lidé vnímají politické strany.
„To vnímání není dobré. Navíc stát ve spoustě věcí selhává. Není schopen například vyšetřit a potrestat zločiny, je tu slabá autorita institucí a práva,“ uvedl Jan Bureš. Lidé pak prý docházejí k jednoduché představě, že spravedlnost daleko rychleji zajistí zvolením konkrétních osobností než vymáháním složitých pravidel a práva.
Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně
Touha po pevné ruce, která povládne, sílí tím víc, čím je větší chaos. „Lidé cítí bezmoc, když vidí amnestii lidí, kteří se dopustili miliardových podvodů, když vidí, že jedna korupční kauza stíhá druhou, ale vyšetří se jen zlomek, když prostě mají pocit, že se nedovolají spravedlnosti,“ vypočítává problémy, které vedou k deziluzi a nedůvěře v demokratický systém, Hana Marvanová. Ale ti, kteří volají po vládě pevné ruky, by litovali, kdyby skutečně nastala. „Obrátí se to proti nim samotným, oni na to doplatí,“ vysvětluje.
Právnička poukazuje na úsloví, že moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. „Nevěřím, že když svěříme vládu někomu, kdo bude vládnout silnou rukou, že bude nezkorumpovatelný. Takhle to nefunguje, zkorumpovatelní jsou téměř všichni. Důležité je, aby tady byly pojistky, kontrolní mechanismy,“ prohlásila advokátka, že parlamentní demokracie je postavena na systému kontroly, brzd a protivah. Je velmi důležité, aby moc byla vždycky omezena, aby nad těmi, co vládnou, byla kontrola. „Proto máme dvě komory parlamentu, proto je tu vedle Nejvyššího soudu ještě Ústavní soud, k vládě je pojistkou druhý pilíř moci výkonné – prezident,“ upozornila, že v demokratickém systému je moc omezena. „Nejlepší opatření proti korupci je to, aby nikdo neměl neomezenou moc. Vláda silné ruky tím zavání. Protože dřív nebo později hrozí zneužití,“ je přesvědčena Hana Marvanová.
Potřebujeme více kontroly, více demokratických pojistek
V zemi, která má neblahé zkušenosti s totalitním režimem, je podle advokátky Marvanové třeba vysvětlovat, že cesta z krize, z marasmu, v němž dnes jsme, nespočívá ve vládě silné ruky, ale v tom, aby tady fungovaly kontrolní mechanismy. „To znamená, že musíme jít cestou prohlubování demokracie, potřebujeme více kontroly, více demokratických pojistek včetně většího využívání referenda, zejména na místní úrovni, protože tam na to lidé nejsou zvyklí. Měli by mít možnost napadnout nelegální, protiprávní kroky radnice, kontrolu by měly provádět i další instituce. A pak musí fungovat represe a vyvození osobní odpovědnosti,“ dodává právnička. Jinak tu bude demokracie ohrožena, protože lidé si řeknou, že ji nepotřebují.
Prezentace některých stran je založena na prezentaci jedné osobnosti
Objevují se v některých politických subjektech, které kandidují ve sněmovních volbách, prvky svědčící o autoritářství? „Určitě u Tomia Okamury, svým způsobem i u Andreje Babiše,“ uvedl politolog Jan Bureš. A přeneseně i u SPOZ ve vztahu k Miloši Zemanovi. „Zdůrazňování vlastní osobnosti hlavně u Okamury a Babiše, vlastních schopností, celá prezentace těchto stran je založena na prezentaci jedné osobnosti, nikoli programů nebo hodnot. Například u Babiše je to uvádění jeho vlastních zásluh o vybudování podniku, což má být dokladem, že on bude garantem pozitivních změn v politice. To nutně neznamená, že se musí chovat autoritářsky, ale že přeceňují tu roli jedné osobnosti v politice,“ objasnil politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová