Beroun: Pod peticí proti průzkumu břidlicového plynu je 24 467 podpisů

30.05.2012 9:56 | Zprávy

Petici proti průzkumu břidlicového plynu STOP HF Český kras s takřka pětadvaceti tisíci podpisy předala zástupkyně petičního výboru Marcela Bergerová ve čtvrtek 24. května oficiálně Ministerstvu životního prostředí ČR

Beroun: Pod peticí proti průzkumu břidlicového plynu je 24 467 podpisů
Foto: mesto-beroun.cz
Popisek: Beroun

Následující den se zúčastnila společně s berounskou starostkou Šárkou Endrlovou veřejného slyšení v Senátu na téma Těžba břidlicových plynů v ČR. To svolal Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Své zástupce tu měly i další dvě oblasti dotčené průzkumem: Náchodsko a Valašsko.

Na úvod slyšení promluvil senátor za Berounsko Jiří Oberfalzer, který akci v Senátu inicioval. Zúčastnili se jej i ministr životního prostředí a náměstci ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva průmyslu a obchodu.

„Stát by měl znát informace o tom, jaké jsou naše zdroje nerostných surovin,“ obhajoval případný průzkum náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Na jeho slova reagoval ve své odborné přednášce doc. RNDr. Oldřich Fatka, CSc. „Odborných průzkumů například v Barrandienu byly provedeny desítky. Je to oblast probádaná. Nejsou tedy třeba žádné další,“ uvedl Fatka s tím, že všichni odborníci se shodují: průzkum i těžba nejen v českém krasu, ale v celém Česku je zcela nesmyslná.

Přítomní starostové ocenili, že odpor proti průzkumu jde napříč politickými stranami. Žádám tímto tuto vládu, i obě komory parlamentu prostřednictvím všech přítomných zákonodárců, aby chránili skutečné zájmy svých občanů a aby pomohli nám, starostům malých a klidně i těch úplně nejmenších měst a obcí činit pro svoje občany a svoji krajinu smysluplná a přínosná rozhodnutí, za která se za nás nebudou naše děti stydět,“ uvedla v Senátu Endrlová..

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa před senátory, starosty i novináři potvrdil, že se přiklání k vyhlášení minimálně dvouletého moratoria. To ale nic neřeší například podle senátora Jiřího Oberfalzera a Petra pakosty. Ti proto připravují zákon, který by metodu hydraulického frakování zakázal. „Počítám, že zákon předložíme do čtrnácti dnů,“ dodal Oberfalzer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mesto-beroun.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Město chce podpořit tři studenty stomatologie

10:34 Přerov: Město chce podpořit tři studenty stomatologie

Letos v dubnu vyhlásil Přerov stipendijní program na podporu dvou budoucích zubních lékařů, kteří bu…