První várku listnáčů vysadil v Bohumíně spolek Slezská společnost pro solidaritu už na konci loňského roku, tento víkend se pustí do druhé etapy. „Máme připraveno padesát dubů letních o výšce minimálně 120 centimetrů, jde o stejné kusy, které jsme v Bohumíně vysazovali minule,“ potvrdil místopředseda sdružení Karel Janásek. Město pro výsadbu dobrovolníků vytipovalo prostor u ulice Na Hrázi v Nové Vsi.
Mladé doubky zkrášlí i Dlouhou ulici směrem ke starobohumínskému hřbitovu, kde vznikne nová alej z dvanácti dlouhověkých dřevin. „Budou vzdáleny patnáct metrů od sebe. K výsadbě jsme vymezili pět metrů široký pás, aby měly stromy dostatek prostoru k rozvoji a správně zakořenily,“ informovala Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice s tím, že město letos na jaře plánuje výsadbu celkem sto deseti kusů dřevin.
Největší z akcí bude sázení třiceti habrů, které doplní lesík u rybníka Suchého stav. Dalších třicet dřevin, konkrétně habrů, olší a vrb, se bude zanedlouho sázet v Budovatelské ulici.
Zatímco listnaté stromy se na veřejných plochách těší stále větší oblibě, jehličnany ve městě trpí. A řada z nich nyní i přes speciální péči v podobě postřiků definitivně dožívá. „Museli jsme v zimě skácet jeden ze dvou vánočních smrků na centrálním náměstí u fontány, následně šel k zemi i smrk před kostelem Božského Srdce Páně. Potvrzuje se, že jehličnany městské prostředí pomalu zabíjí,“ konstatovala Jaroňová.
Jak dodala, neplatí to však bezvýhradně jen pro ně. „V Budovatelské ulici jsme byli nuceni odstranit přestárlé topoly. Aktuálně kácíme také v lokalitě Petra Cingra, kde jsme vytipovali šedesátku vrb, které jsou buď suché, nebo jsou napadeny jmelím,“ podotkla.
Kácení aktuálně čeká i stromy v ulici 9. května. „Jde o šestnáct jasanů v rámci připravovaného projektu výstavby rozšířeného chodníku a zálivu autobusové zastávky. Náhradní výsadba čítá třicet stromů v prostoru u čističky odpadních vod v Šunychlu,“ přiblížila vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice Jitka Ptošková.
Jak potvrdili odborníci, v tomto případě jde o výhodnou obměnu. Jasany určené ke skácení jsou totiž napadeny lýkohubem. Tento škůdce deformuje kůru stromů a v krajním případě může dojít až k odumření dřevin. Ty by pak mohly ohrozit chodce a cyklisty, kteří budou novou komunikaci využívat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV