Brno: Chovánek se otevírá. Postará se o děti bez domova

20.03.2012 20:29 | Zprávy

V úterý 20. března se ve 13 hodin slavnostně otevře Dětské centrum rodinného typu Chovánek na ulici Vejrostově. Zařízení s kapacitou 60 míst nabídne zázemí dětem bez domova od narození až do plnoletosti. Dalších 17 míst je připraveno pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Brno: Chovánek se otevírá. Postará se o děti bez domova
Foto: Archiv
Popisek: Knihy

Záměr vybudovat zcela nový objekt vznikl již v roce 2005. Zásadním podnětem se stala nutnost rozsáhlé rekonstrukce již nevyhovujících prostor na ulici Hlinky. Základní kámen Chovánku byl po letech příprav položen 6. září 2010. Do nového dvoupodlažního objektu ve tvaru písmene U v Bystrci přesídlí děti z objektu na Hlinkách a ulice Voroněžské.

„Každé dítě si zaslouží důstojný domov a péči. Město Brno dostavbou Chovánku vybudovalo po letech moderní a pohodlné zázemí pro děti bez domova či s těžkým zdravotním postižením. Dětské centrum rodinného typu Chovánek se skutečné rodině podobá co nejvíce,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.   

„Chovánek je moderní zařízení pro děti od narození až do plnoletosti, které je schopno prostřednictvím odborného personálu a věcného vybavení zajistit přípravu na běžný život. Pokud budou tyto děti následně pokračovat i ve studiu po střední škole, najdou zde své bydlení také,“ uvedla náměstkyně primátora města Brna Jana Bohuňovská.

Zcela nový atriový komplex menších budov v městské části Bystrc má k dispozici kromě ubytovacích kapacit také společný dvůr s hracími prvky a hřiště.

Chovánek nabídne péči dle modulů

Dětské centrum rodinného typu Chovanek poskytne v jednotlivých modulech komplexní interdisciplinární pomoc dětem, jejichž vývoj je narušen nebo ohrožen z důvodů zdravotních nebo sociálních:
1. oddělení pro novorozence a děti s těžkým zdravotním postižením – kapacita 19 dětí (6 boxů + herna). V tomto modulu budou např. po nezbytně nutnou dobu pobývat novorozenci, které nebude možné zařadit ihned do rodinných buněk z důvodu potřeby zvýšeného dohledu (nízká porodní váha, dýchací problémy, alkohol či drogy u matky aj.)
2. rodinné buňky pro děti od narození do 18 let s kapacitou 41 dětí (8 buněk po 4–6 dětech). Jednotlivé skupinky budou nahrazovat život v rodině i svým uspořádáním malého bytu (ložnice, dětský pokoj, kuchyňka, WC, koupelna). Děti budou do buněk rozděleny i s přihlédnutím k sourozeneckým skupinám, věku a zdravotnímu stavu. Součástí skupin budou i děti s lehkým a středně těžkým zdravotním postižením.
3. Centrum pro děti vyžadující okamžitou pomoc disponuje kapacitou 17 míst pro děti od narození do 18 let (3 buňky po 5–6 dětech). Okamžitá odborná pomoc 24 hodin denně 7 dní v týdnu může výrazně pomoci zejména v případech traumatizovaných dětí.
4. Pobyt matek s dětmi s kapacitou 4 bytů je určen například kojícím matkám a matkám na zaučení v péči o dítě po dobu nezbytně nutnou, zpravidla 14 dnů – 2 měsíce. Tato služba je s ohledem na sanaci rodiny významná například u nezletilých matek bez rodinného zázemí k dítěti.
5. Pobyty adoptivních rodičů s cílem vzájemného seznámení a snížení negativních dopadů přechodu do nového prostředí.
6. Pobyty matek před utajeným porodem.
7. Respitní pobyty dětí se zdravotním postižením jsou určeny dětem vyrůstajícím v rodinách. Tato služba je určena zejména rodičům v rámci úlevové péče. Pobyt postiženého dítěte v Chovánku po omezenou dobu 1–3 týdnů umožní blízkým potřebný odpočinek a načerpání další energie.
8. Informační a poradenské centrum, raná péče – služba je určena rodičům dětí se zdravotním postižením, adoptivním rodičům, případně rodičům v sociální tísni atd.

Objekt kojeneckého ústavu Hlinky město Brno nabízí k prodeji

Budova Hlinky 132 byla postavená kolem roku 1928 a až do roku 1939 byla soukromým sídlem majitelů brněnských textilních továren. V letech 1939–1945 zde fungovala služebna bezpečnostní služby. Historie Kojeneckého ústavu a dětského domova na ulici Hlinky začíná v roce 1950, kdy sem byl přestěhován Kojenecký ústav z Křenovic na Hané.  

Kojenecký ústav měl v roce 1953 kapacitu 45 lůžek, od roku 1953, kdy byla k ústavu přiřazena také budova Hlinky 136, pak 55 lůžek pro děti do 1 roku. V roce 1952 došlo také ke sloučení se Státním kalmetizačním ústavem. V roce 1953 zde vzniklo pod patronací akademika prof. MUDr. O. Teyschla nedonošenecké oddělení s převozní stanicí. Kapacita ústavu se pohybovala kolem 100 dětí.

V roce 1989 bylo zřízeno batolecí oddělení v prostorách jeslí na Voroněžské 5 v Žabovřeskách a v obou objektech dohromady byl vytvořen domov pro 120 dětí.
Kojenecký ústav však nebyl v průběhu let jen lůžkovým zařízením. Pracovala zde také ambulance pro rizikové novorozence, neurologická ambulance, ortopedická poradna, poradna pro náhradní rodinnou péči, centrum pro náhradní rodinnou péči a sběrna mateřského mléka.

Na základě usnesení Rady města Brna konané dne 4. 1. 2012 bylo vyhlášeno nabídkové řízení na prodej nemovitostí nacházejících se v areálu Kojeneckého ústavu na ulici Hlinky. Prvorepublikové domy s pozemky v atraktivní části města poblíž BVV jsou nabízeny k prodeji a minimální nabídková cena byla stanovena na 78 mil. Kč. Termín pro podání nabídek je 30. března 2012.  

PhDr. Soňa Haluzová
Tiskové středisko MMB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Město opět přichází s vánoční motivací

16:48 České Budějovice: Město opět přichází s vánoční motivací

Po roce dostávají Budějčáci další příležitost zapojit se do soutěže Vánoční město 2024.