„Přestože se město Brno dlouhodobě věnuje řešení drogové problematiky i závislostí na svém území, stále mu chyběla jednotná strategie a akční plán jako nějaký univerzální návod a manuál k řešení těchto problémů,“ uvedl ke strategii a akčnímu plánu náměstek primátora Matěj Hollan.
Vypracované materiály vychází z průzkumů, které přesně definují procento obyvatelstva závislého na různých drogách. Neproblémovější je závislost na legálních drogách, jako je alkohol či tabák, problémem jsou ale také tzv. taneční drogy (extáze a kokain) a konopí. Zřídka se objevují drogy aplikované nitrožilně. Materiály také vychází z počtu pacientů hospitalizovaných v psychiatrických léčebnách, kteří se zotavují ze závislostí.
Mezi cíle této politiky v oblasti drog a závislostí patří:
• nestigmatizující a kvalitní zdravotní a sociální péče,
• okamžitá pomoc a komplexní podpora směřující k zotavení,
• specializovaná nízkoprahová péče,
• kvalitní prevence a včasné řešení problému s užíváním drog a závislostí u dětí a mladistvých,
• dostupná odborná pomoc pro rodinu a blízké,
• snížení rizik v oblasti nočního života a rekreačního užívání drog,
• koncepční regulace hazardního hraní a podpora prevence gamblingu,
• koordinace, informovanost a provázanost,
• pravidelný monitoring a evaluace v oblasti drog a závislostí.
Strategie se kromě drog a závislostí na nich věnuje i problému hazardního hráčství, který se ovšem v Brně podařilo eliminovat pomocí opatření přijatých na úrovni města. Problémem stále zůstávají kasina za hranicemi města, do kterých se dá dostat kyvadlovou dopravou hrazenou provozovateli heren, ale také nelegální tzv. černé, herny, u nichž nelze očekávat dodržování pravidel bezpečnějšího hraní.
Podle akčního plánu jsou na období 2018–2019 cílovými skupinami hlavně aktivní uživatelé legálních i nelegálních drog, zotavující se uživatelé legálních i nelegálních drog, sociální okolí závislého nebo ohroženého závislostí (rodina, blízcí), školní populace, pracovníci realizující programy, služby a vzdělávání v oblasti drog a závislostí, ale i široká laická i odborná veřejnost.
Mezi navrhovaná opatření patří například pravidelně aktualizovaná a přehledná mapa pomoci v Brně, příprava specializovaného týmu zaměřeného na užívání drog a závislostí u dětí a mladistvých, pořádání workshopů s praktickými nácviky pro učitele a žáky s lidmi z praxe či vzdělávání ne-profesionálů v oblasti prevence a snižování rizik (jde například o personál klubů, ochranku či represivní složky).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV