„Ráda bych veřejně poděkovala dárci za tento příspěvek do muzejních sbírek,“ uvedla ředitelka městského muzea Jana Voleská.
Určit, o jaký předmět se vlastně jedná, však nebude snadné. Orientačním vodítkem jsou nálezové okolnosti, průměr a váha. „Vyloučíme-li ženskou vrhací kouli určenou pro sportovní vyžití a kouli určenou k drcení materiálu v tzv. kulových mlýnech, nabízí se dělostřelecká koule,“ říká Jana Voleská. „Z pramenů víme, že přímo touto lokalitou táhly pluky rakouského vojska. 21. června 1866 se vojsko, do té doby ubytované v České Třebové, vydalo na pochod. Pěchota, jízda, těžké povozy a děla se vydaly Klácelovou ulicí, přes řeku do Benátek a odtud ke starému hřbitovu, k Lichtenšejnskému dvoru na Parníku a dál k lesu. Představit si, že při tomto přesunu vojsk se ztratí nějaká dělová koule, není tak obtížné,“ dodává Voleská.
Ovšem podle vojenských historiků a archeologů, se kterými byla tato záležitost konzultována, rakouská armáda už v roce 1866 železné koule nepoužívala. Její dataci by tedy bylo potřeba posunout hlouběji do minulosti, možná válek v tereziánském období nebo časů napoleonských válek. Objasnit původ nálezu tak bude od zaměstnanců muzea vyžadovat delší pátraní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV