„Úřad kronikáře jde proti duchu dnešní doby, který vyžaduje pohyb, akci,časový pres. Já zažívám přesně pravý opak. Trpělivé sbírání informací, pomalé pátrání po významných událostech a potom opatrné opisování do vlastní knihy, kde každá rychlá akce končí škrtancem. Psaní kroniky má ale v každém případě své kouzlo, obzvláště když se zprávy zapisují do knihy přímo na radnici,“ říká devětatřicetiletý Kamil Dřevikovský, který je učitelem dějepisu na Gymnáziu v Jírovcově ulici.
Vedení městských a obecních kronik je uloženo zákonem již od roku 1920, v Českých Budějovicích se však městská kronika vede teprve posledních čtyřicet pět let.
Snaha o soustavné zapisování místních událostí pro potomky se v našem městě projevila až v 2. polovině 15. století. Vůbec prvním kronikářem se stal měšťan František Machnický (1513 – 1583). Jeho poznámky později využil například Lukáš Bernard Schneider (1717 – 1782), mistr pekař a nejpilnější budějovický kronikář 18. století.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: c-budejovice.cz