Do Tepláren Brno přivezli dva nové kotle

12.06.2016 17:51 | Zprávy

Do horkovodu Líšeň a v případě potřeby také do propojených horkovodů Lesná a Žabovřesky budou už v letošní topné sezoně 2016/2017 dodávat teplo dva nové kotle instalované v provozu Brno – Sever Tepláren Brno. Moderní plynové zařízení s vyšší účinností a součtově nižším výkonem odpovídající ekonomickým i ekologickým moderním trendům zde nahradí zastaralý olejovoplynový parní kotel.

Do Tepláren Brno přivezli dva nové kotle
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Ve čtvrtek byly tyto nové kotle dopraveny do provozu tepláren. Na cestě byly už od 31. května. Dvě automobilové soupravy (každá o hmotnosti necelých 120 tun) vyrazily na cestu z výrobního závodu firmy Bosch v německém v Gunzenhausenu. Cestovaly pouze v nočních hodinách s třídenní přestávkou v závodu firmy zajišťující přepravu. Po městě Brně se dopravovaly za asistence pracovníků DPMB.

Nové zařízení přináší spolu s postupnou rekonstrukcí parovodů na horkovody efektivnější výrobu a distribuci tepla. Domácnosti využívající jako nové teplonosné médium horkou vodu uspoří dle dosavadních zkušeností v průměru 10-15 procent ve spotřebě tepla, což vzhledem k snížení ceny tepla od roku 2017 o pět procent znamená již znatelnou úsporu v nákladech (více informací o snížení ceny tepla od roku 2017 najdete ZDE). Čistě horkovodní tepelná síť by v moravské metropoli měla být dokončena v roce 2020.

Instalací se omezí potřeba připojení na parní síť

Špičkové horkovodní kotle na Brno – Severu mají účinnost 96 % a splňují současné zpřísněné emisní limity. Teplo z nich bude sloužit přímo k natápění horkovodů Líšeň a Lesná bez nutné transformace páry na horkou vodu. Pro současné potřeby by už navíc bylo stávající potrubí zbytečně předimenzované. Spotřeba tepla se totiž stále snižuje jednak kvůli novým, efektivnějším technologiím (to je mimo jiné také důvod postupné náhrady parovodů za horkovody) i díky ekonomickému a ekologickému chování samotných spotřebitelů. Instalací horkovodních kotlů se omezí potřeba připojení provozu Brno – Sever na tuto parní síť, která bude poté využívána pouze po nejchladnější dny v roce.

Dosud využívaný kotel sloužil rovných třiatřicet let. Jeho technické parametry však už postupně přestaly odpovídat současným podmínkám. Za tu dobu vyrobil téměř 6,5 milionů tun páry, tj. více jak 16 mil. GJ dodaného tepla. Taková úctyhodná dodávka tepla momentálně odpovídá více jak čtyřletému provozu všech zdrojů TB a brněnské spalovny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: František Chábera skonal před 25 lety, na jeho počest zaduněly Gripeny

16:25 Litoměřice: František Chábera skonal před 25 lety, na jeho počest zaduněly Gripeny

Na městském hřbitově se ve čtvrtek sešly desítky lidí k uctění památky generála Františka Chábery, v…