Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku už nebude schovaná za komínem. Vysoký továrenský komín brání v pohledu na chrám od minulého režimu. Byl postaven záměrně jako překážka ve výhledu pro přijíždějící do města od Ostravy i Olomouce. Jeho demolice začne 21. srpna 2024.
Areál bývalé Lembergerovy továrny v Hálkově ulici vlastní výrobce medových dortů společnost Marlenka. V tehdejším zámečku vybuduje muzeum a za ním výrobní halu. S komínem se počítalo na vyhlídkovou věž, jeho stav to však neumožňuje. „Rozhodli jsme se, že komín zbouráme. Bude nás to stát skoro tři miliony korun, ale komunistický symbol bude pryč a bazilika bude pěkně vidět,“ uvedl zakladatel společnosti Marlenka Gevorg Avetisjan.
V bazilice zároveň startuje také rozsáhlá a nezbytná rekonstrukce, kterou si chrám už žádal. „Bazilika Navštívení Panny Marie je výraznou dominantou Frýdku-Místku. Jsem rád, že chrám teď farnost svěřila do rukou odborníků, aby se v co nejlepším stavu uchovala i pro generace následující, a jako město na opravu rádi přispíváme. Těší mě mimořádně také to, že pohledu na tuto dominantu při příjezdu do města ve směru od Ostravy i Olomouce už nebude zaclánět bývalý slezanský komín, který půjde brzy k zemi. Městu se tak vrátí jeho původní panorama,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).
Nejvýraznější novinkou bude zpřístupnění krypty pod kostelem, která ukrývá ostatky utonulých poutníků a kněží. „Návštěvníkům baziliky zpřístupníme kryptu. Chystáme také úplně nové zázemí pro průvodce v kostele. Myslíme také na ty, kteří chtějí v bazilice přes den najít klidné místo k modlitbě a připravíme pro ně adorační kapli,“ zmiňuje chystané novinky Miroslav Přikryl, vedoucí odboru dotačních projektů a církevní turistiky na biskupství v Ostravě.
Mariánský chrám se dočká nové výmalby, opravy varhan i nového osvětlení. Žlutou a modrou výmalbu na stěnách nahradí kombinace šedé a růžové, která je daleko bližší baroknímu originálu.
„O zpřístupnění krypty jsme dlouho usilovali. Jsem rád, že k tomu nyní dojde. Jde o výraznou atraktivitu nejen pro občany našeho města, ale i v rámci cestovního ruchu v širém okolí,“ pochválil záměr náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby, zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora (SPOLU).
Padesátimilionové náklady pomůže z většiny pokrýt operační program Evropské unie IROP (cca 34 milionů korun). Moravskoslezský kraj přispěje částkou 5 milionů, město Frýdek-Místek přidává 4 miliony a zbývající částku 5,6 milionu chce farnost získat prostřednictvím veřejné sbírky. Rekonstrukce má trvat dva roky, chrám se tedy opět otevře v roce 2026. Pohled na baziliku se projasní ještě letos v létě, demolice komína má být hotova do konce prázdnin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV