"Je to velice pěkné ocenění dlouholeté činnosti mnoha lidí z pašijové společnosti. Hořice na Šumavě byly díky pašijovým hrám do nástupu komunismu jednou z nejznámějších a nejslavnějších obcí Šumavy a jižních Čech. To slavné divadlo pro 1550 diváků nám bohužel komunisti zbořili, ale toho ducha pašijových her se jim zabít nepodařilo,“ uvedl Martin Madej.
O zařazení na tento seznam rozhodlo Ministerstvo kultury ČR na konci ledna. Místo v této prestižní společnosti je základní podmínka pro zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O tuto nominaci teď budou Hořičtí usilovat. Pro městys už nyní toto ocenění znamená větší zájem turistů domácích i zahraničních. V obci chtějí vybudovat nové muzeum pašijových her.
Pašijové hry, tedy divadelní inscenace, které popisují poslední dny Ježíše Krista včetně ukřižování, loni navštívilo v Hořicích na Šumavě rekordních 800 lidí. Podle organizátorů pomohla propagace z předloňského roku, kdy Hořice hostily kongres Europassion 2023 a sjeli se do nich zástupci z 15 států Evropy. V roce 2022 bylo návštěvníků 500.
"My děláme vše pro to, abychom alespoň částečně navrátili Hořicím tu slávu a věhlas, kterou měly v minulosti. A s tímto je pak samozřejmě přirozeně spojeno více návštěvníků domácích i zahraničních, více příležitostí v turistickém ruchu a dobře prosperující obec,“ řekl Madej.
Areál, kde se pašijové hry hrají, postupně renovují. Loni kompletně opravili střechu zázemí pašijového divadla. V budově staré fary by chtěli vybudovat nové muzeum pašijových her, investice přesáhne 20 milionů Kč a městys hledá možnost financování, dodal Madej.
Letos pašijové hry odehrají 32. ročník v novodobé historii. Hrají se první a druhý týden v červnu, předchází jim mše v kostele svaté Kateřiny Alexandrijské v Hořicích na Šumavě. Představení se koná v přírodním amfiteátru. Vstupenky jsou už v prodeji.
V pašijových hrách se představí 65 herců z Hořic, Kájova, Horní Plané, ale i z Písku, Prahy, nebo Dolní Stropnice a Nových Hradů. Stále také shání herce do komparsu. Režie se ujal Jakub Baran. Ježíše bude druhým rokem ztvárňovat Pavel Vysušil z Dolní Stropnice.
Pašijové hry mají v Hořicích na Šumavě tradici od roku 1816. Poslední představení tohoto typu bylo nastudováno v roce 1936, pak nacisté hry zakázali. Další představení byla v letech 1947 a 1948. Poté hry zakázali komunisté, a ti také roku 1966 nechali strhnout budovu divadla i s blízkou poutní kaplí sv. Anny. U obnovení tradice hořických pašijových her stála od roku 1991 Společnost pro obnovu pašijových her a řada místních nadšenců. Obnovit se je podařilo v roce 1993.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV