Město schválilo harmonogram zpracování a prezentace kroniky města už před dvěma lety. Tehdy bylo zapotřebí aktualizovat pravidla psaní pamětní knihy města Hradec Králové v souvislosti s příslušnou platnou legislativou.
„Snahy o uchování záznamů významných událostí sahají do dávné historie. Nejvyspělejším vyprávěcím pramenem je však kronika. Je to nejjistější způsob, jak uchovat v ověřené podobě záznamy a milníky našich předků. Tuto činnost je třeba podporovat i v budoucnu,“ dodává Josef Krofta, náměstek primátora za oblast kultury a cestovního ruchu.
Kroniku v Hradci Králové vede od roku 1994 Jan Jakl, historik Muzea východních Čech. V současné době upravuje kronikářskou činnost v jednotlivých obcích republiky zákon č. 132/2006 Sb. o kronikách obcí. Za její vedení je obec podle zákona odpovědná, a její představitelé rozhodují o obsahu ročního kronikářského zápisu. Zákon stanoví povinnost zveřejnit kroniku k možnému nahlížení občanů.
Kroniky města Hradec Králové jsou vedeny od roku 1836 a jsou uloženy ve Státním okresním archivu Hradec Králové, konkrétně fondech Archivu města Hradec Králové, Místního národního výboru Hradec Králové, Jednotného národního výboru Hradec Králové, Městského Národního výboru Hradec Králové, Úřadu města Hradce Králové a Magistrátu města Hradce Králové. V současné době jsou kroniky města postupně digitalizovány a některé je již možné prohlížet na webu www.vychodoceskearchivy.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hradeckralove.org