„Vedení města podpořilo další rozvoj re-use projektu neboli opětovného použití věcí, a to i díky jeho rostoucí popularitě. K 6. listopadu proto vznikne nová provozovna re-use bazaru v ulici Divišova, která bude doslova jen pár kroků od té již zavedené a více než jeden rok fungující v Kotěrově ulici,“ říká náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Nabídne obdobný sortiment, jaký je v nynějším re-use bazaru, bude ale orientována na domácí elektrospotřebiče a nábytek.
„Vznikne tak první nábytková banka, která bude vybavením domácností mimo jiné zásobovat také městské byty pro sociálně slabé rodiny. A to například postelemi, skříněmi nebo stoly, ale také elektrospotřebiči, jakými jsou lednice, trouby či pračky,“ zmiňuje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.
Z praktických důvodů bude otevírací doba provozovny v Divišově ulici kopírovat otevírací dobu stávajícího re-use bazaru. Otevřeno tedy bude v pondělí, středu a pátek od 13 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin. Občané tak budou mít možnost navštívit obě provozovny ve stejný den.
Systém re-use, který v Hradci Králové provozují již pátým rokem Hradecké služby, funguje také ve všech čtyřech městských sběrných dvorech. Princip projektu spočívá zejména v předcházení vzniku odpadu, kdy již nepotřebné věci, které občané přinášejí do sběrných dvorů nebo přímo do dobročinného obchodu, jsou za zlomek hodnoty předávány dalším zájemcům. Veškeré takto získané prostředky jsou formou veřejných sbírek využívány pro veřejně prospěšné environmentální projekty.
„Výtěžek z re-use pointů je předáván městské organizaci Městské lesy Hradec Králové, kde je využíván zejména k výsadbě nových dřevin. Finance získané prostřednictvím re-use dobročinného obchodu využívají i technické služby k výsadbě zeleně ve veřejném prostoru města. Od zahájení fungování bylo vybráno a do veřejných sbírek věnováno více než 1,2 milionu korun. Za provozování systému re-use, zejména založení dobročinného obchodu v centru města, získalo letos v říjnu město Hradec Králové dokonce první cenu v krajské soutěži inovativních projektů,“ dodává náměstek Řádek.
Hradec Králové zavedl projekt re-use jako jedno z prvních měst v republice. Vznikl ve spolupráci s Hradeckými službami, které zajišťují jeho provoz. Do re-use pointů ve sběrném dvoře Bratří Štefanů, Temešvár, U Labe a Na Brně, mohou lidé donést nepotřebné, ale funkční kuchyňské vybavení, drobný nábytek, výbavu pro děti, dekorace, nářadí nebo knihy, které se následně mohou hodit někomu jinému a stanou se opět potřebnými.
„Knihy z re-use bazaru jsou například využívány i ve vazební věznici v Hradci Králové, kde je vězni využívají k osobnímu rozvoji a vzdělávání. Tento model spolupráce je skvělým příkladem, jak může projekt re-use pomáhat i mimo běžnou komunitu a inspirovat další zařízení, jako jsou dětské domovy nebo domovy pro seniory,“ doplňuje náměstek Řádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV