„Oprava bude spočívat v tom, že se stávající zeď rozebere, vytřídí se materiál a po odebrání zeminy ze svahu se vybuduje betonová zeď, kterou dělníci následně obloží cihlami. Podmínkou památkářů je, že zeď bude co nejvíce kopírovat původní, tedy včetně nerovností,“ řekl Ivan Čakány z odboru správy majetku města hradeckého magistrátu. Požadavků památkářů je však s ohledem na stáří a umístění hradby víc. „Stávající zeď musíme rozebrat po částech ručně, aby se zachovalo co nejvíc stavebních prvků. Ať už cihel, nebo kamenných artefaktů, které byly do zdi zabudovány. Materiál zpětně použijeme, a co bude chybět, doplníme prvorepublikovými cihlami. Ty máme pro tento případ připraveny,“ uvedl Petr Jedlinský, jednatel stavební firmy, která zřícené zdi opravuje. Potvrdil, že obnovená hradba nebude podle přání památkářů rovná jako podle provázku. „Musíme zachovat původní podobu zdi, tedy včetně nerovností a opěráku,“ potvrdil Petr Jedlinský. Úprava čeká rovněž prostor nad opravenou hradbou, který se očistí od náletových dřevin a oseje trávou. „Dojde také k zajištění odtoku vody, aby zeď nenarušovala,“ doplnil Ivan Čakány.
Práce potrvají do poloviny listopadu a mají přijít na 4,75 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Stavební firma přitom bude postupovat po jednotlivých dilatačních celcích, aby se svah nesesunul. Práce budou probíhat za částečného provozu přilehlého parkoviště a postup prací od domů v ulici V Kopečku umožní co nejdéle zachovat provoz předzahrádky restaurace Adalbertina. Rozebírání zdi začalo u někdejší vinárny Psí bouda, odkud se pracovní ruch bude posouvat k Adalbertinu a ještě o několik metrů dál. Součástí prací je totiž rovněž oprava dalšího úseku cihlové opěrné zdi za Adalbertinem, kde odborníci zesílí základy a obnoví odvodnění zdi.
Na opravy hradby budou dohlížet památkáři i archeologové. „Je pravděpodobné, že při rozebírání zdi budou objeveny starší pískovcové prvky ze zaniklých církevních staveb, nebo i hradu, který stával nad Adalbertinem. Při úpravě svahu lze zase očekávat nálezy lidských kostí, protože mezi ulicí V Kopečku a hradem byl ve středověku hřbitov,“ uvedl archeolog Radek Bláha. Například už při podzimním průzkumu zde archeologové našli základy jedné z věží, které hradbu kdysi zpevňovaly. Ukázalo se rovněž, že podstatná část zřícené zdi je dolní městskou hradbou z 16. století.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hradeckralove.org