Jesle jako forma ranné péče o malé děti, byly dlouhou dobu terčem kritiky rodičů i některých pediatrů vzhledem k neoddiskutovatelnému faktu, že dítěti je nejlépe doma s matkou, otcem nebo babičkou, zkrátka dítě má být doma. Mnoho jeselských zařízení bylo zrušeno nebo provozovatelé omezili jejich kapacitu, protože donedávna poměrně vysoký rodičovský příspěvek umožňoval mnoha rodičům zůstat se svými dětmi doma do tří let.
Přesto v posledních letech potřeba rodičů vrátit se ke své práci dříve než po třech letech roste, ať už z kariérních či ekonomických důvodů. Rodiče z Prahy 5 mají možnost přihlásit své děti do jeslí, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 5, konkrétně chod jesliček zabezpečuje CSOP Praha 5.
Se zástupcem starosty MČ Praha 5 pro sociální oblast JUDr. Petrem Lachnitem, jsme hovořili o provozu jeslí Na Hřebenkách, které fungují již od roku 1976.
Zdá se, že poptávka po umístění do jeslí značně převyšuje kapacitu jeslí, uvažuje zřizovatel, tedy MČ Praha 5 o zvýšení kapacity jeslí?
O umístění dětí v jeslích je tradičně velký zájem. Poptávka po umístění dětí převyšuje kapacitu jeslí (25 míst na jednom oddělení), dosud jsme přednostně umístili děti na pravidelnou docházku, a děti na umístění na tzv. variantu na 5 dní v měsíci jsme přijímali pouze na doplnění kapacity. Nyní při změnách v čerpání mateřské dovolené - kdy lze navštěvovat zařízení 46 hod/měsíc, což je cca 12 dní při dopolední docházce na cca 3-4 hodiny, při větším počtu hodin denní docházky, klesá počet dnů, kdy dítě může jesle navštěvovat. Budeme nadále upřednostňovat pravidelnou docházku pracujících rodičů.
Paní místostarosto, jak staré děti mohou začít navštěvovat vaše jesle, v některých jeslích je prý možné umístit děti již od věku 6 měsíců?
Přijímáme děti ve věku od 18 ti měsíců do 3 let věku dítěte. Děti mladší 1 roku přijímají některá soukromá zařízení, dříve byly v Praze přijímány na Praze 1, nyní i tam přijímají dětí od 1 roku věku dítěte.
Jeselská péče již nespadá do gesce Ministerstva zdravotnictví, jak je to tedy s kvalifikací personálu v jeslích?
Jesle v Praze 5 byly kdysi zařazeny pod OÚNZ Praha 5, později Zdravotnické zařízení Smíchov, po delimitaci v roce 1991 byly převážně všechny jesle převedeny pod Obvodní úřady, později Městskou část Praha 5. V jeslích je stále zaměstnán zdravotnický personál - zdravotní sestry, ošetřovatelky, sanitářky a kuchařka. V jeslích pracují zkušení pracovníci, kteří k této práci mají nejen příslušnou kvalifikaci, ale k této práci musí mít vztah, trpělivost a laskavý přístup k dětem, bohužel tato práce bývá někdy opomíjená a nedoceněná, přestože je velmi psychicky a fyzicky náročná.
Měsíční platba za péči v jeslích je daleko vyšší, než v mateřských školkách. Čím je to dáno?
Měsíční platba za péči v jeslích je skutečně podstatně vyšší než v mateřské škole. Samotný provoz jeslí je hrazen z rozpočtu zřizovatele, tedy MČ Praha 5. Vzhledem k tomu, že na tuto službu stát neposkytuje dotace (tak jako na provoz mateřských škol) a vzhledem ke skutečnosti, že jeselská péče je zařazena do kategorie služeb sociálního charakteru, přispívají na tuto službu rodiče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Klikarová