Za měsíce říjen, listopad a prosinec musely uhradit 993 096 Kč a navýšení do rekultivačního fondu za vlastní odpady bylo ve výši 64 796 Kč. Za celý rok 2021 činily poplatky za skládkování vlastních odpadu 3 180 499,60 Kč. Sleva, kterou v roce 2021 město Jičín uplatnilo, činila 999 060 Kč.
Poplatek za skládkování sice pro občana nemusí být na první pohled patrný, ale dlouhodobé dopady budou citelné. Částka uvedená v prvním odstavci mohla být nižší a ušetřené prostředky mohly být směřovány do investiční části rozpočtu. Jedinou cestou, jak lze snížit tyto náklady, je třídění odpadu. Ve směsném odpadu ideálně nesmí skončit téměř žádný odpad, který lze separovat. V Jičíně se třídí sklo, papír, plasty, kovové obaly, tetrapak, oleje, textil a oděvy, elektrospotřebiče a bioodpad. Sběrný dvůr v Konecchlumského ulici, provozovaný technickými službami, přijme téměř jakýkoliv druh odpadu.
Co je ještě podstatnější, poplatek za skládkování se postupně bude navyšovat. Navíc sleva zmíněná taktéž v prvním odstavci se bude snižovat a po roce 2029 ji obce už nebudou moct uplatnit.
Města a obce v České republice mají povinnost platit poplatek za ukládání odpadu na skládku. Je dána zákonem č. 541/2020 Sb., o odpadech. Ten vešel v platnost v loňském roce. Smyslem poplatku je vytvářet fond, ze kterého se později částečně uhradí rekultivace skládek směsného odpadu. A celkovým smyslem nového zákona o odpadech je co nejvíce omezit množství směsného odpadu. Česká republika se tak připravuje na úplný zákaz skládkování směsného odpadu, kdy tento bude výhradně směřován například do spaloven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV