Magistrát města Jihlavy ani představitelé samosprávy nejsou těmi, kdo problémy souboru zveřejnil, naopak radnice v zájmu představitelů souboru nechce problém řešit veřejně. Nicméně po otevření problému v tisku by veřejnost měla mít možnost si o věci udělat vlastní úsudek také na základě vyjádření druhé strany.
Zdůrazňujeme, že účelem prováděné kontroly nebylo zdiskreditovat Vysočan, jak je médiím a veřejnosti podsouváno, ale prověřit, jak účelně a hospodárně je s veřejnými prostředky nakládáno. Statutární město si práce souboru cení, nicméně za vyúčtování dotace nesou odpovědnost konkrétní jedinci.
Průběh a výsledek následných veřejnosprávních kontrol na místě u občanského sdružení Horácký soubor písní a tanců Vysočan
V rámci tzv. Tříletého projektu (v oblasti kultura) byla Vysočanu poskytnuta dotace v celkové výši 1.261.000 Kč s tím, že tato podpora byla čerpána v průběhu tří let, a to v roce 2009 částkou ve výši 364.000 Kč, v roce 2010 částkou 458.000 Kč a v roce 2011 částkou 439.000 Kč.
Povinností statutárního města Jihlavy coby poskytovatele dotací dle zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole je provádět u příjemců dotací kontrolu veřejných výdajů.
Prováděná kontrola veřejných výdajů u Vysočanu, která proběhla ve dnech 13. - 29.2.2012, byla řádně naplánována a schválena. Jejím předmětem a cílem bylo prověření hospodaření s veřejnými prostředky, věrohodnost účetnictví, účelnost a hospodárnost poskytnuté dotace. Kontrola probíhala v souladu s obecně závaznými právními předpisy, zejména zákonem o finanční kontrole, zákonem o státní kontrole a zákonem o účetnictví.
O kontrolních zjištěních byl kontrolním orgánem vyhotoven protokol, s jehož závěry byl předseda Vysočanu seznámen dne 19.3.2012 s tím, že proti protokolu lze podat ve lhůtě do 5 dnů námitky. Vysočan lhůty pro podání námitek nevyužil, pročež kontrola skončila dne 27.3.2012, tj. marným uplynutím lhůty pro podání námitek.
S ohledem na kontrolní zjištění bylo nařízeno provést další kontrolu, která se týkala čerpání dotace v roce 2009 a 2011. Tato kontrola byla zahájena 26.3.2012 a taktéž ukončena marným uplynutím lhůty pro podání námitky dne 17.4.2012, když Vysočan proti kontrolnímu protokolu nepodal v zákonné lhůtě námitky.
Na základě ukončené kontroly z důvodu zjištěného porušení rozpočtové kázně byla ekonomickým odborem MMJ vydána v souladu se zákonem (s ust. § 22 zákona č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územně samosprávných celků) rozhodnutí o uložení odvodu finančních prostředků do rozpočtu města. Vysočan v rámci tohoto řízení požádal v zákonné lhůtě o přezkoumání těchto rozhodnutí Krajský úřad Kraje Vysočina. Řízení o přezkoumání rozhodnutí o uložení odvodu vedené Krajským úřadem Kraje Vysočina nebylo doposud skončeno. Rozhodnutí kraje ve věci odvolání nemůže změnit skutečnosti uvedené v protokolu.
Při kontrole čerpání dotace v roce 2010 byly zjištěny závažné skutečnosti, nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin dotačního podvodu, proto bylo statutární město Jihlava v souladu s ust. § 22 odst. 6 zákona o finanční kontrole nuceno tato zjištění oznámit orgánům činným v trestním řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jihlava.cz