Jihlava: U Matky Boží opět zpřístupnili betlém

25.12.2021 13:05 | Tisková zpráva

Přes 360 ručně vyřezávaných figurek a na 50 metrech čtverečních velké množství čerstvého mechu a kůry z lesa a několik desítek domů, hradů a zámků. Tak vypadá betlém, zpřístupněný v Jihlavě v kostele Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží. Podle minoritů z kostela jde o největší betlém na Vysočině.

Jihlava: U Matky Boží opět zpřístupnili betlém
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Betlém je výsledkem dlouholeté práce celé řady lidových umělců. Nejstarší figurky vyřezával lodník AMBROŽ KHŐK, který se od dětství plavil po celém světě a věnoval se vyřezávání. Od něho pochází jesličky se Svatou Rodinou, Tři králové a jejich družina vyřezané z cedrového, mahagonového a jiných vzácných dřev. Druhou část Betlému vyřezávala rodina BOUDNÝCH z Brtnice u Jihlavy. Od ní pocházejí hlavně figurky darovníků (Jihlavanů) připomínající jihlavské kroje; také figurky havířů s náčiním.

Postupně byl Betlém doplňován a upravován do dnešního stavu, zvlášť jihlavským malířem a řezbářem FRANZEM PETTANEM, který také každoročně Betlém stavěl až do roku 1945; ten rovněž zhotovil Betlém i pro město Drážďany.

Pohádkový ráz zvyšuje ještě množství nejrůznějších hradů, zámků, zřícenin i chaloupek, které tvořila bohatá fantazie jihlavských stavitelů i umělců (především GOTTFRIED MIKSCHE, HILARIUS SCHINDELKA, GUSTAV PFEIFER, JINDŘICH JINDRA, JAN a GUSTAV POKORNÝCH, KAREL FISCHER a dalších). Mimo množství malých modelů má minoritský Betlém asi 30 velkých zámků a hradů, z nichž největší mají rozlohu 2 x 1 m. Každý má množství věžiček a ornamentů, ve kterých jsou najednou všechny slohy. Renesanční ozdoby jsou sloučeny s gotickými oblouky, čínskými střechami a orientální nádherou. Mnohé modely jsou dělány podle skutečnosti. Modely domečků z březové kůry byly pořízeny od tehdejšího faráře P. ALOISE KADLECE (1964 – 1972).

Jihlava

Betlém má dvě soupravy kulis (pozadí). Buď „PALESTINA“, nebo „STŘEDOVĚKÁ JIHLAVA“, které namaloval akademický malíř GUSTAV KRUMM (1948 – 1951). Tyto soupravy se pravidelně střídají. V roce 1952 byly všechny figurky opraveny a omalovány akad. malířem G. Krummem. V této době, podle archivního zápisu P. JAROSLAVA VESELÉHO, jihlavského rodáka, velkého betlemáře a celoživotního kaplana ve zdejším kostele, čítal Betlém kromě 30 domků a hradů, 360 figurek s příslušenstvím: Svatá Rodina (3 P. Marie, sv. Josef, Ježíšek v jesličkách, 3 andělé, volek , oslík); Tři králové (2 soupravy, 19 průvodců, 6 koní, 4 velbloudi, 3 sloni); 109 darovníků, jihlavských občanů; 6 havířů s náčiním; 119 oveček; 54 krav; 20 hus a několik slepic.

První Betlém jako živou scénu Kristova narození připravil o Štědrém dnu v roce 1223 ve skalní jeskyni u italského města Brescia pozdější světec František z Assisi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Charitativní stánek na vánočním jarmarku i letos

10:22 Prostějov: Charitativní stánek na vánočním jarmarku i letos

Po loňském úspěšném pilotním projektu bude i letos možnost podpořit neziskové organizace na Prostějo…