Knihovna města Plzně má svá nej...

03.01.2012 17:14 | Zprávy

Celkem 1.311 knih a časopisů si během loňského roku vypůjčila v Knihovně města Plzně její nejpilnější čtenářka. Každý den by si tak v průměru odnesla více než tři kusy zapůjčené z knihovního fondu. Nejen takové rekordy ale eviduje plzeňská instituce, kterou navštěvuje přes 28.000 čtenářů. „Nejstaršímu vloni zaregistrovanému čtenáři v naší knihovně je 91 let, nejmladšímu teprve pět,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Šlesingerová.

Knihovna města Plzně má svá nej...
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Největší práci měly knihovnice v pondělí 18. dubna, jež bylo vůbec nejvytíženějším dnem roku 2011. Pobočky plzeňské knihovny tehdy navštívilo celkem 2.424 lidí, 225 čtenářů se v nich nově zaregistrovalo. Z jednotlivých měsíců vykázal největší návštěvnost květen, kdy do všech provozů zavítalo přes 33.000 lidí. Nejvíce nových čtenářů se v Knihovně města Plzně zapsalo na začátku roku v lednu, celkem 2.378. Nejvíce dětí do 15 let se naopak přihlásilo až po startu nového školního roku v září (527). Z evidence knihovny vyplývá i to, v kterou hodinu přicházelo nejvíce lidí. „Nejvytíženější během dne co do návštěvnosti je čas od 09:00 do 10:00 a poté od 15:00 do 16:00. Ve vztahu k počtu výpůjček je to doba od 16:00 do 17:00,“ uvedla Šlesingerová.

Další rekordy loňského roku se vztahují k poptávce po knihách. Z žánrů se nejvíce půjčovala krásná literatura pro dospělé. Nepůjčovanější knihou byla v roce 2011 Shakespearova Romeo a Julie (216 výpůjček), následoval třetí díl populární detektivní trilogie Švéda Stiega Larssona (209 výpůjček) a Ztracený symbol Dana Browna, který si odneslo domů 200 čtenářů. Z novinek vydaných vloni zaznamenaly největší obrat Remarqueův román Na západní frontě klid, dále Vrah v temnotě Helene Turstenové a Citová divočina zavražděné spisovatelky Simony Monyové. Z časopisů šly nejčastěji na odbyt Vlasta a Čtyřlístek.

Svá „nej“ mají v Plzni i samotné knihy. Vůbec největší a nejtěžší publikace ve fondu městské knihovny je věnována malířskému a kreslířskému dílu Leonarda da Vinciho. Kniha formátu 30 krát 45 centimetrů s téměř 700 stranami váží zhruba 8,5 kilogramu. „Nejstaršími knihami zůstávají Sebrané spisy Josefa Kajetána Tyla z roku 1867. Tyl je také nejvíce zastoupeným autorem ve fondu, máme od něho 80 titulů, následuje Jan Vrba s 57 tituly a třiapadesátkrát je zastoupen Karel Klostermann,“ dodala ředitelka.

Zajímavá data se váží také k zaměstnancům, kterých má knihovna 95. Nejdéle pracující knihovnice do Knihovny města Plzně nastoupila v roce 1962 a s výjimkou tříleté přestávky v 60. letech je zde zaměstnána dodnes. Rekordmany má ale plzeňská instituce i mezi dlužníky. Vůbec nejvyšší letošní žalobu podala v polovině prosince na čtenářku, jež dluží ve čtyřech knihovnách. Žena za náhradu nevrácených dokumentů, za poplatky z prodlení, manipulační poplatky, poplatky soudu a za právní zastoupení pravděpodobně zaplatí 17.402 korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: plzen.eu

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Ústecký kraj přebírá od města muzeum

16:09 Ústí nad Labem: Ústecký kraj přebírá od města muzeum

Za dlouholetou práci v muzeu a vynikající spolupráci s městem poděkovalo vedení města řediteli městs…