Živá a v některých okamžicích až vášnivá diskuze občanů ukázala, že směr, jakým se radnice vydala, a to pořádání veřejných debat nad záležitostmi, které se týkají všech obyvatel města pod Ještědem, je ten správný. Tentokrát šlo již o 9. veřejné projednání IPRM od roku 2008 a z pohledu na zaplněnou zasedací místnost bylo zřejmé, že jde o téma nevyčerpatelné a nekonečné.
Obyvatelstvo města Liberec má totiž natolik smíšené složení z pohledu svých zájmů, že nikdy není možné uspokojit požadavky všech. Část Liberečanů upřednostňuje sport, jehož zázemí městu přineslo prestižní evropské ocenění, další část pak kulturu, kdy jsou naší chloubou kulturní zařízení v čele s Divadlem F. X. Šaldy nebo Naivním divadlem, další jsou skalními příznivci liberecké zoo, která je nejstarší v České republice, a podobně. Priority jednotlivých skupin jsou příliš rozdílné a rozpočet Statutárního města Liberec nemůže vzhledem ke svým omezeným možnostem pokrýt patnáctiprocentní spoluúčast u více projektů, než které již byly zařazeny na indikativní seznam.
Jednotlivé projekty, jejichž větší část uhradí dotace Evropské unie, představili zástupci odboru strategického rozvoje a dotací a byli pozváni zástupci jednotlivých projektů, jejichž předkladatelem není Statutární město Liberec.
S některými předloženými projekty, kterých bylo celkem 26 za zhruba 540 milionů korun, přítomná veřejnost souhlasila. Nutno ještě říci, že o tom, které z předloženého seznamu nakonec budou realizovány, není ještě definitivně rozhodnuto. Seznam určuje, kterým projektům bude dána přednost.
V seznamu je například rekonstrukce skate parku u základní školy v Barvířské, nebo přestavba Svijanské arény na multifunkční sportoviště.
„Je nutné investovat do městského majetku, aby byl dále funkční a aby nechátral. V multifunkční hale najdou lidé spoustu nových možností pro nejrůznější sporty. Nyní ji lze využívat v podstatě jen pro ledovou plochu a potřebuje opravu,“ uvedl například náměstek primátorky pro rozvoj a technickou infrastrukturu Lukáš Martin.
Souhlas publika sklidil návrh na modernizaci Divadla F. X. Šaldy za 113 milionů korun, kterou hájil ředitel Martin Otava.
Z projektů, o které žádá Liberecký kraj, uveďme například rekonstrukci a modernizaci dopravního hřiště nebo revitalizaci přírodního areálu Jedličkova ústavu, včetně jeho zpřístupnění pro veřejnost.
Dalším velkým projektem, o kterém se vedou diskuze, je Centrum historie tramvajové dopravy, které by mělo vzniknout v areálu LVT. Projekt zdárně obhajovali zástupci Bovera klubu, kteří uvedli řadu argumentů, proč by Liberec tzv. tramvajové muzeum měl mít. Jeho využití je ve velké míře určenopro děti a jejich mimoškolní aktivity, včetně posílení jejich vztahu k technice. Záměr podpořil také náměstek primátorky pro ekonomiku, Jiří Šolc.
„Zamýšlené centrum báječně doplní zoologickou a botanickou zahradu, muzeum a novou galerii. Má to logiku a přiláká do Liberce více turistů, kteří budou mít důvod setrvat v Liberci více dní, což je samozřejmě pro město žádoucí,“ doplnil ekonomický náměstek.
Na všechny původně zamýšlené projekty se nedostalo a v seznamu, který byl ve středu prezentován, se neobjevily. „Bohužel není možné uspokojit všechny zájemce. Je jasné, že každý má jiné priority a proti nám stojí finanční možnosti a čas,“ dodal náměstek Martin.
Kromě besed s veřejností pořádá průběžně SML i semináře pro zastupitele a žadatele, a konference.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: liberec.cz