Vážení spoluobčané,
v posledních letech se stává, že se divoká prasata vyskytují v okrajových částech Liberce i v těsné blízkosti rodinných domů. Důvodů pro změnu chování těchto divokých zvířat je mnoho a jedním z nejvýznamnějších je, že v těchto lokalitách nacházejí potravu a pocit bezpečí.
Učiněným magnetem jsou pro černou zvěř volně přístupné skládky bioodpadu, kterých je v těsné blízkosti zahrad v okrajových částech města obrovské množství. Postačí i hromady posekané trávy, ve kterých časem tlením vzniká prostředí ideální pro vývoj larev hmyzu, které jsou pro černou zvěř pochoutkou. Podobně fungují i odpady odkládané do prostorů kontejnerových stání mimo nádoby popelnic.
Zakladatelé a udržovatelé těchto skládek tak nejen že porušují zákon o odpadech a další předpisy, ale současně významně přispívají k lákání divokých prasat blíže k lidským obydlím a vzniku všech problémů, které z pobytu divočáků mezi domy plynou.
Proto, pokud je naším zájmem snížit intenzitu nájezdů divokých prasat do obydlených oblastí, musí k tomu zodpovědným chováním přispět sami jejich obyvatelé. Je nutné odstraňovat skládky bioodpadu, nezakládat nové a odkládat své odpady výhradně tam, kam patří, tedy na zvěři nepřístupné plochy nebo do uzavíratelných nádob.
Myslivci černou zvěř intenzivně loví. Za myslivecký rok 2023 bylo v ORP Liberec uloveno více než 1700 kusů této zvěře. Odlov však nemůže probíhat v těsné blízkosti lidských obydlí, kde není možné dodržet bezpečnostní pravidla lovu, tedy neohrozit zdraví a životy lidí, ani jejich majetek a naopak je malá pravděpodobnost úspěšného lovu. Lov probíhá mimo zastavěná území měst a obcí. Pro zvýšení úspěšnosti lovu by bylo vhodné se vyvarovat pohybu osob ve volné přírodě v nočních hodinách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV