Liberec: Liebiegovo městečko má šanci být památkovou zónou

11.09.2021 13:29 | Tisková zpráva

S Kanceláří architektury města Liberec vás zveme na veřejné projednání s vlastníky a rezidenty Liebiegova městečka a Domoviny nad tématem rozšíření městské památkové zóny. Uskuteční se v úterý 21. září od 18.00 v tělocvičně Základní školy Doctrina.

Liberec: Liebiegovo městečko má šanci být památkovou zónou
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Přibližně čtyřicítka zájemců se v polovině srpna zúčastnila komentované procházky v Liebiegově městečku a Domovině, které by radnice ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) ráda vyhlásila za městkou památkovou zónu.

Na prohlídku unikátní liberecké lokality navázala i debata o osudu městečka s tamními obyvateli i ostatními občany, která se konala v Knihkupectví a antikvariátu Fryč. Už za několik dnů, konkrétně v úterý 21.září od 18.00 hod. v tělocvičně ZŠ Doctrina, radnice chystá i veřejné projednání, které má veřejnosti odpovědět na otázky, proč by se zrovna tato část Liberce měla památkově chránit.

“Vznik městské památkové zóny v této lokalitě inicioval NPÚ v Liberci už v roce 2011. Před 4 roky téma znovu otevřelo tehdejší vedení města a i tenkrát se k němu konalo veřejné projednání. Bývalá politická reprezentace se na tomto bodě ale neshodla. V uplynulých letech v Liebiegově městečku přitom došlo k několika necitlivým rekonstrukcím domů. Proto jsme návrh na památkovou ochranu této lokality znovu oživili a doporučili vedení radnice, ať o něm znovu diskutuje s tamními obyvateli i širokou veřejností. A zároveň, ať společně s odborníky z NPÚ lidem vysvětlujeme, proč si to tato historicky velmi cenná část města zaslouží,” vysvětluje Zuzana Koňasová z Kanceláře architektury města (KAM) Liberec.

Zářijové veřejné projednání volně naváže na srpnovou komentovanou prohlídku, které se zúčastnili odborníci z řad památkářů, historiků, architektů i zástupci vedení města. Primátor Jaroslav Zámečník během setkání s občany přítomné ujistil, že město má upřímný zájem podporovat péči o danou lokalitu a upozornil i na zřízení fondu, kterým město hodlá pomáhat při obnově historicky cenných objektů v městské zóně intenzivní péče, kam už tato část města spadá, a také v městské památkové zóně, jejíž součástí by se Liebiegovo městečko mohlo do budoucna stát.

Vedoucí odboru KAM Jiří Janďourek účastníky prohlídky seznámil s unikátním urbanismem lokality a historička Petra Šternová jim připomněla historický vývoje sídliště, které bylo vytvořeno pro ubytování zaměstnanců Liebiegovy továrny. Zároveň je provedla touto cennou lokalitou.

Důležitým momentem během setkání byla diskuse o možných formách rekonstrukcí, které umožňují neznehodnotit původní cennou architekturu a přitom zachovat zvýšený standard současného bydlení. Sami rezidenti zmiňovali některé nevhodné typy rekonstrukcí, které se v lokalitě v uplynulých letech udály. Spolu se zástupci vedení města řešili i stav veřejných prostranství, která nejsou v dobrém stavu a v minulosti u nich docházelo k necitlivým opravám.

V tom by měl do budoucna pomoci i nový Manuál městských povrchů, který zpracovala právě Kancelář architektury města Liberec mimo jiné i proto, aby v budoucnu k podobně nevhodným opravám nedocházelo.

“Náš manuál je vlastně taková “kuchařka”, která nastavuje metodiku, jak citlivě postupovat při rekonstrukcích v takto hodnotných lokalitách. Smyslem není tamním lidem nebo obecně všem, kteří vlastní nemovistosti v památkové zóně, něco zakazovat nebo je omezovat. Pouze jim poradit, proč a jak mohou své bydlení v těchto místech rozumně zvelebovat a zároveň do budoucna zvyšovat hodnotu svých  nemovitostí. Liebiegovo městečko je nejen cenné, ale navíc má i autentickou atmosféru. Pokud si tohle místní uvědomují, může jim zavedení památkové zóny jen pomoci,” říká vedoucí KAM Jiří Janďourek.

Lidé se při srpnové debatě zajímali o celou řadu podnětů, které nyní budou mít šanci detailně probrat s odborníky právě při veřejném projednání v úterý 21. září.

Podle ředitele liberecké pobočky NPÚ Miloše Krčmáře lze předpokládat, že případné vyhlášení městské památkové zóny obecně trvá i několik let a památková ochrana začíná od aktuálního stavu. To mimo jiné znamená, že pokud má například některý z domů v lokalitě třeba plechovou střechu a dojde k vyhlášení zóny, může při další rekonstrukci znovu použít jako krytinu rovněž plech, nebo se vrátit k původnímu materiálu. NPÚ zároveň nabídl všem rezidentům v Liebiegově městečku odbornou podporou pro jakýkoliv typ rekonstrukce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí by mělo být v provozu od 6. prosince

16:14 Kroměříž: Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí by mělo být v provozu od 6. prosince

Kroměřížané si i letos budou moci zabruslit pod širým nebem. Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí by…