Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.
Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky či devastace životního prostředí. „Lidé si na snídani donesli v termoskách kávu, čaj, kakao, upekli buchtu z lokálních ingrediencí a zároveň i fairtradového kakaa a třtinového cukru. Nechyběly ani palačinky, fairtradové sušenky či chipsy,“ informovala koordinátorka Fairtradového města Litoměřice Marcela Trejbalová. Na závěr byli oceněni tři vítězové soutěže o nejlepší férovou buchtu.
Litoměřice jsou přitom v České republice společně se Vsetínem prvním městem, které získalo statut Fairtradového města. V roce 2011 posnídalo ve 41 městech České republiky na 2 500 lidí. Letos se mimo Litoměřic přihlásilo dalších 55 českých a moravských měst. Národním koordinátorem je společnost NaZemi (www.nazemi.cz).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomerice.cz