V loňském roce dosáhly náklady odpadového hospodářství necelých 19 milionů korun. Zhruba šest milionů platilo město ze svého rozpočtu, zbývající částku pokryly příjmy z poplatků od občanů a ze svozu separovaného odpadu. Po zvýšení daně z přidané hodnoty a nárůstu ceny za svoz komunálního odpadu však výdaje města stoupnou o dalších zhruba 600 tisíc korun.
Rozpočet města s navýšením částky na odpadové hospodářství nepočítá. Radní pověřili vedoucího odboru životního prostředí hledáním cest vedoucích k úsporám. „Dosáhneme jich například zrušením velkoobjemových kontejnerů, jejichž svoz je vzhledem ke stoupajícímu množství odpadu stále více nákladnější. Učiníme tak ale až po zprovoznění nového sběrného dvora u pokratických závor,“ dále budeme optimalizovat svoz směsného komunálního odpadu,“ vyjmenoval možné způsoby vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler.
Pokud lidé chtějí udržet současnou výši poplatku, je třeba zvyšovat podíl separovaného odpadu. Dále je nutné omezit náklady na úklid v okolí kontejnerových stání. „Proto budeme postihovat ty občany, kteří odloží odpad mimo kontejner. Není možné dělat z kontejnerových stání smetiště díky nábytku, lednicím, televizorů a dalším odpadům,“ dodal vedoucí odboru. K uložení těchto odpadů slouží sběrný dvůr, případně velkoobjemový kontejner a mobilní sběr nebezpečných odpadů. Dále je možné využít i zpětného odběru elektrozařízení u prodejců. Pracovníci odboru životního prostředí případným zájemcům rádi poskytnou informace, jak se výše uvedených odpadů bezplatně zbavit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomerice.cz