Celkovou investici do jeho realizace dosahující částky 48 milionů korun bylo třeba podpořit dotací, kterou nyní poskytne Evropský fond pro regionální rozvoj. Renesanční dům, v němž sídlí městská galerie, bude nadále sloužit výstavním účelům. Novinkou je napojení budovy na dosud nevyužívaný zadní trakt domu a zpřístupnění půdních prostor.
Dům U Rytířů patří stejně jako litomyšlský zámek mezi skvosty renesanční architektury v Čechách. Je známý zejména svým bohatě zdobeným průčelím. Vedle fantastických zvířat či hlav vousáčů se na fasádě nachází i postavy dvou rytířů, díky nimž dům Alois Jirásek ve své povídce pojmenoval U Rytířů. Až do 70. let 20. století byl dům využíván na bydlení. Poté zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce za účelem zbudování stálé expozice malíře Josefa Matičky, který věnoval městu podstatnou část vlastních obrazů a také unikátní sbírku českého umění poloviny 20. století.
Během rekonstrukce byl v místnosti, orientované do náměstí v prvním patře, objeven hodnotný raně renesanční kazetový strop, sedadla mezi okny a meziokenní pilíře s bohatě zdobenými hlavicemi. Restaurátorské práce na obnově památky byly zadány sochaři Olbramu Zoubkovi, který je rovněž autorem pamětní desky na fasádě s nápisem „Galerie Josefa Matičky”.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Sbírka J. Matičky byla v domě vystavena pouze krátce. V roce 1985 začalo prostory využívat tehdejší Muzeum a galerie v Litomyšli. Od roku 2004 pak jeho nástupnická organizace Městská galerie Litomyšl, která zde sídlí doposud. Poslední restaurátorské práce na fasádě proběhly v roce 2000. Provedli je studenti dnešní Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Na začátku ledna letošního roku zde Městská galerie Litomyšl ukončila výstavní činnost a začala s vyklízením prostor. V nedávné době byly zahájeny stavební práce na rozsáhlé rekonstrukci objektu.
V rámci projektu, který již před deseti lety zpracovala brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti, dojde k rozšíření výstavních prostor o dosud nevyužívaný zadní trakt budovy a k zajištění bezbariérového přístupu. V přízemí domu bude zbudována pokladna a kavárna s venkovním posezením na dvorku. Objekt získá také novou střechu, pod níž vznikne nová stálá expozice, věnovaná daru J. Matičky.
V rámci rekonstrukce dojde také k navrácení původní dispozice domu, který byl v minulosti nevhodně propojen s domem sousedním, v němž sídlí Faltysovo knihkupectví. Místnost v přízemí, která dosud sloužila pro potřeby knihkupectví, tak bude připojena k městské galerii a vznikne zde nová pokladna. Naopak galerie přijde o místnosti v prvním patře, které budou opět připojeny k sousednímu objektu.
Prostory galerie tak v patře směrem do náměstí budou končit místností s renesančním kazetovým stropem, kde bude zazděn průchod do vedlejšího domu. Výstavní prostory galerie budou v patře rozšířeny probouráním vchodu do zadního traktu domu U Rytířů směrem do Růžové ulice. Do této části budovy bude rovněž umístěn výtah, který zajistí bezbariérový přístup do prostor galerie.
Stavební práce na rekonstrukci domu U Rytířů by měly trvat až do roku 2027 a přinesou jistá omezení jak na Smetanově náměstí, tak i v Růžové ulici. Po celou dobu rekonstrukce bude v celé šíři domu zřízen zábor veřejného prostranství na Smetanově náměstí. Tento prostor bude sloužit pro účely stavby – pohyb techniky, skladování materiálu apod.
Průchod přes podloubí před objektem by měl být téměř po celou dobu rekonstrukce zachován, pochopitelně s jistými omezeními v podobě pohybu pracovníků stavby, materiálu i techniky. Ve finální fázi projektu by mělo dojít také k rekonstrukci dlažby v podloubí. V této době lze očekávat úplné uzavření průchodu podloubím.
Celkové odhadované náklady projektu dosahují částky 48 milionů korun včetně zařízení interiéru. Město má na projekt přislíbenou dotaci z Integrovaného operačního programu ve výši 38 milionů korun.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV