„Prostupné bydlení je motivující třístupňový systém nabídky bydlení pro nízkopříjmové skupiny lidí, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. První a druhý stupeň se realizuje v ubytovacích zařízeních města. Prvním stupněm je možnost azylového bydlení v ubytovně UNO V Dolíku. V azylové místnosti klienti mohou za minimální poplatek přenocovat a zajistit si osobní hygienu. Druhým stupněm je sociální bydlení pro osoby a rodiny s nízkým příjmem. Nabízíme jim ubytování v jednotlivých místnostech ale i bytech v ubytovně UNO nebo U Bílého sloupu. Jedná se však pouze o přechodné bydlení, ze kterého klientům pomáháme se získáním třetího stupně prostupného bydlení, což je nájemní bydlení standardního typu v bytech CPI. Podstata naší spolupráce se společností poskytující nájemní bydlení je v tom, že s vytipovanými klienty uzavírá nájemní smlouvy na byty v systému prostupného bydlení bez nutnosti složit kauci. Smlouvy jsou uzavírány na dobu určitou,“ říká k zavedenému a osvědčenému systému vedoucí odboru sociálních věcí a školství městského úřadu Bc.Vlasta Nekolová.
O přidělování bydlení v jednotlivých stupních rozhoduje komise odboru sociálních věcí a vedení města. Při hodnocení žádosti na nejvyšší stupeň prostupného bydlení dosáhnou pouze ti klienti, kteří splní základní požadavky místa trvalého pobytu a bezdlužnosti. Navíc musí prokázat snahu vymanit se ze své nepříznivé sociální situace hledáním si pracovního uplatnění. Kriteria pro přidělení ubytování v II. a III. stupni jsou poměrně přísná. Nezbytná je další spolupráce s terénními sociálními pracovníky města nebo neziskových nestátních organizací, kteří jsou dále nápomocni při řešení případných problémů tak, aby si klienti nejen udrželi, ale dále zlepšovali své sociální postavení.
Od roku 2009 do konce roku 2011 bylo podáno celkem 312 žádostí o prostupné bydlení, z toho pouze 29 žadatelů uspělo a bylo jim přiděleno bydlení ve III. stupni, tj. v nájemním bytě. Ze 144 úspěšných žadatelů, kterým bylo nabídnuto ubytování v ubytovnách města, tuto možnost využilo pouze 70 z nich.
„O naše zkušenosti s prostupným bydlením se zajímají i jiná města, která řeší problémy se sociálním bydlením svých obyvatel. V polovině dubna město navštívili pracovníci Městského úřadu v Hodoníně (viz foto). Převzali si základní dokumenty, které naše prostupné bydlení upravují, prohlédli si městské ubytovny, navštívili i jeden byt v Janově, na který získal nájemník nájemní smlouvu díky prostupnému bydlení,“ dodává Vlasta Nekolová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mulitvinov.cz