Luhačovice: Ve městě můžete narazit na první Kameny zmizelých

03.01.2024 22:09 | Tisková zpráva

Do chodníku na Masarykově ulici v Luhačovicích byly zasazeny mosazné dlažební kostky, připomínající oběti holocaustu a nacistického režimu. Položení první sady Kamenů zmizelých inicioval Nadační fond Pramen Luhačovice.

Luhačovice: Ve městě můžete narazit na první Kameny zmizelých
Foto: wikipedia
Popisek: Luhačovice

„První pětice kamenů v podobě mosazných dlažebních kostek se jmény zmizelých luhačovických spoluobčanů byla instalována před domem rodiny Jelínkovy v Masarykově ulici dne 19. 12. 2023. Tento termín souvisí s datem, kdy členové rodiny Jelínkovy zahynuli v koncentračním táboře Osvětim,“ vysvětluje František Petrák z Nadačního fondu Pramen Luhačovice.

Letos bude instalace Kamenů zmizelých v Luhačovicích pokračovat, připomínky se objeví na dalších dvou místech. „Tento způsob, kdy o kameny zmizelých takříkajíc zakopneme a máme nutkání si o těchto lidech zjistit více, je nanejvýš důstojnou formou připomenutí si místních obětí holocaustu. Tak nebudou nikdy zapomenuty,“ věří místostarosta Daniel Mejzlík.

Vilu, u které se první Kameny zmizelých objevily, si nechal postavit na konci 19. století Šalomoun Jelínek, který měl čtyři děti – Ellu, Bedřicha, Markétu a Marii. Po jeho smrti byl pokračovatelem rodinné hostinské, obchodnické a palírenské živnosti jeho syn Bedřich Jelínek. Jeho sestry se provdaly mimo Luhačovice. O rok mladší Bedřichova sestra Markéta jako jediná z luhačovických Jelínkových přestála holocaust.

Sestry Ella a Marie se svými rodinami už takové štěstí neměly, stejně tak rodina Bedřicha Jelínka. Při svém nuceném pobytu v uherskobrodském ghettu, kam byli luhačovičtí židé přestěhováni v květnu 1941, se Bedřich Jelínek zapojil do protinacistického odboje. Byl začten, přes rok vězněn a odsouzen k trestu smrti. Byl popraven ve Vratislavi dne 27. 5. 1943.

Bedřichova matka Flora a manželka Markéta odjely z Uherského Brodu s desetiletou dcerou Věrou a tříletým Jiříkem posledním transportem do Terezína. Po necelém roce pobytu v terezínském táboře byli všichni deportováni do Osvětimi. Byli zavražděni v plynové komoře, pravděpodobně v den svého příjezdu 15. prosince 1943.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Advent se ponese ve jménu dobrých skutků

13:44 Pardubice: Advent se ponese ve jménu dobrých skutků

Adventní období je tu co nevidět a s ním přichází čas pohody, smíření a konání dobra. Město Pardubic…