A jaké dalekohledy tedy budou tvořit od září novou sestavu? „Dlouhý“ dalekohled Perseus je čočkový s průměrem 20 cm a ohniskovou vzdáleností 1,8 m, jedná se o unikátní český design, ale byl vyroben v U.S.A. česko-americkou firmou Istar Optical. Tento přístroj je nejvhodnější k pozorování Měsíce a planet a dalších jasných nebeských objektů.
„Široký“ zrcadlo-čočkový dalekohled Edge HD od americké firmy Celestron má ohniskovou vzdálenost bezmála 4 metry a největší průměr 35 centimetrů, což mu umožní zachytit co nejvíce světla přicházejícího z vesmíru. Tímto hlavním dalekohledem bude možné pozorovat slabší objekty hlubokého vesmíru, zejména učebnicové příklady všelijakých typů mlhovin, hvězdokup apod.
„Bystrozraký“ dalekohled je světelný čočkový s průměrem 12 cm a bude využíván k pozorování vybraných nebeských objektů a Slunce. Trojici nových dalekohledů doplňuje původní hlavní dalekohled MB hvězdárny s průměrem zrcadla 20 cm.
Všechny dalekohledy se na nové robustní montáži musí vzájemně vyvažovat. K tomu se musí sejít větší počet pracovníků hvězdárny a členů organizace až na přelomu srpna a září, jakmile přijdou poslední důležité mechanické doplňky a speciální filtry. Vedoucí hvězdárny Pavel Brom děkuje všem členům organizace a příznivcům hvězdárny za všestrannou a obětavou pomoc, bez které by se realizace projektu neobešla. S určitou hrdostí tedy můžeme říci, že nový boleslavský dalekohled je jako celek výsledkem nelehké práce a výpočtů místních astronomů, což také významně přispělo ke snížení finančních nákladů.
Celková investice přesáhne 400 tis. Kč. Projekt z 50 % pomohla v letech 2012–2015 financovat společnost ŠKO-ENERGO, Statutární město Mladá Boleslav přispělo částkou 120 tis. Kč a zbývající finance zajistil realizátor projektu Mladoboleslavská astronomická společnost, o. s., z výtěžku veřejné sbírky a dalších drobných darů.
Před setměním za příznivého počasí bude možné pozorovat zajímavé pozemní cíle
První pozorování s novými dalekohledy pro veřejnost proběhne po Vědě v ulicích v pátek 11. 9. 2015. Hvězdárna bude v září (od 11. 9.) a říjnu otevřena každý školní pátek od 19 h. Zájemce prosíme o dochvilnost – pracovníci hvězdárny si skupinku návštěvníků vždy vyzvednou na začátku zveřejněné otevírací doby u hlavního vchodu do 9. ZŠ (tedy u „Pastelky“, nikoliv tělocvičny). Před setměním za příznivého počasí bude možné pozorovat zajímavé pozemní cíle (Bezděz, Trosky, Humprecht, kosmonoskou Loretu či věže boleslavské radnice) a s trochou štěstí třeba i sokola na komíně teplárny ŠKO-ENERGO. Předpokladem k pozorování Měsíce a hvězdné oblohy po dostatečném setmění je jasná obloha. Z
kušební pozorování s několika málo návštěvníky sice proběhlo v posledních dvou červnových týdnech, tedy po nainstalování nové montáže dne 11. 6. 2015 za výpomoci 6 silných mužů. Tehdy ovšem dalekohledy nebyly správně vyvážené a nebyla k dispozici sada speciálních filtrů proti světelnému znečištění pocházejícímu z pouličních rtuťových a sodíkových výbojek. Na základě získaných zkušeností místní astronomové dalekohledy přes letní prázdniny rozebrali a znovu nainstalovali v upravené konfiguraci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV