Nadační fond obnoví zpustlý hřbitov nedaleko Chebu

12.02.2012 17:53 | Zprávy

Hřbitov zaniklé obce Krásná Lípa leží v těsném sousedství cyklostezky po bývalé slapanské trati do Waldsassenu

Nadační fond obnoví zpustlý hřbitov nedaleko Chebu
Foto: mestocheb.cz
Popisek: Náměstí v Chebu

Již v průběhu letošního roku chce městský Nadační fond Historický Cheb provést úpravy zdevastovaného hřbitova zaniklé obce Krásná Lípa v těsném sousedství cyklostezky po bývalé slapanské trati z Chebu do Waldsassenu, nedaleko hranice s Bavorskem. Dříve zarostlá plocha s desítkami povalených náhrobních kamenů se má proměnit v důstojné pietní místo. „Vloni v srpnu byl celý prostor vyčištěn od náletové vegetace. Tyto práce dělali klienti chebské noclehárny pro lidi bez domova Betlém,“ uvedl předseda správní rady fondu, místostarosta Michal Pospíšil. „Následně jsem zpracoval dendrologický průzkum s ohodnocením stávajících dřevin a studii úprav hřbitova, čímž jsem se aspoň na chvíli vrátil ke své původní profesi krajinného architekta. Udělal jsem to bez nároku na honorář jako svůj osobní příspěvek k realizaci tohoto projektu.“

Podle studie by se náklady na obnovu hřbitova měly pohybovat kolem 680 tisíc korun. „Je tam ale určitý prostor, jak náklady ještě o něco snížit, například díky poskytnutí stavebního materiálu formou sponzorského daru. Pak bychom se mohli dostat na částku přibližně půl milionu korun,“ doplnil Pospíšil. „Součástí úprav bude například částečné oplocení hřbitova, kdy se budou střídat cihlové zídky a živé ploty, vybudování vstupní části s pietním artefaktem v podobě kamenného kříže nebo očištění a instalace zachovalých náhrobních kamenů. V zadní části hřbitova, kde zřejmě stála márnice, vznikne vyhlídkové místo do krajiny, doplněné možná i lehkou dřevěnou konstrukcí naznačující sakrální stavbu.“

Ještě v roce 1930 žilo v Krásné Lípě 148 obyvatel. Po druhé světové válce ji však potkal podobný osud jako řadu dalších obcí ležících v hraničním pásmu. Od roku 1949 bylo posledních 42 obyvatel, kteří zde ještě žili, postupně vystěhováno a po roce 1951, kdy se v sousedních Slapanech usadila rota Pohraniční stráže, se Krásná Lípa ocitla v zakázaném pásmu za drátěnými zátarasy. Do roku 1957 pak byla vesnice srovnána se zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mestocheb.cz

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Kulturní fórum řešilo oslavy založení města i osvobození

19:45 Plzeň: Kulturní fórum řešilo oslavy založení města i osvobození

Kulturní aktéři a zástupci města Plzně a Plzeňského kraje se ve středu 20. listopadu 2024 sešli v Mo…