V soutěži, jež prověřuje nejen fyzickou kondici, ale i psychickou odolnost, praktické dovednosti i strategické uvažování, se letos měly tříčlenné hlídky dostat z místa výsadku v neznámém terénu zpět na základnu u areálu novoborského fotbalového hřiště, a to s nejmenším počtem trestných bodů a v časovém limitu.
„Směsice účastníků je pestrá. Například letos se výsadku zúčastnili příslušníci Policie ČR, městské policie, bývalí vojáci, studenti oboru bezpečnostně právní činnost ze Šluknova, ale i ryzí amatéři. Z Nového Boru pak vrtulníkem Robinson R44 vzlétlo celkem devět hlídek, které byly postupně vysazeny v lesnatém terénu u Kunratic a Lindavy. Jejich úkolem bylo vyhýbat se tzv. naháněčům, projít kontrolními body a vykonávat různá zadání. Za jejich splnění dostávaly hlídky body, v opačném případě je ztrácely,“ popsal průběh akce Tomáš Hnízdil z pořádající ČsOL LK. Ten také zdůraznil, že v soutěži nerozhoduje jen tělesná zdatnost, ale mimo jiné i znalosti z oblasti zdravovědy, schopnost plánovat, rychle se rozhodovat, strategicky uvažovat a v neposlední řadě i štěstí.
„Na soutěžící bylo nasazeno sedmdesát naháněčů vybavených moderní sledovací technikou a vozidly. Nejlépe si poté se všemi nástrahami poradila hlídka vedená Ivanem Kortanem z Nového Boru,“ sdělil Tomáš Hnízdil s tím, že zbylí dva členové vítězné skupiny Matěj Dvořák a David Veselý jsou teprve třináctiletí školáci.
Jak následně uvedl Ivan Kortan, oba během soutěže prokázali odhodlání, fyzickou i mentální odolnost.
„Jedná se o chlapce, kteří mají zájem o věci související s armádou a jsou vedeni k národnímu uvědomění a vlastenectví. Navíc jsou odhodlaní a během několika hodinového přesunu se dokázali dobře adaptovat na situaci,“ přiblížil Ivan Kortan a dodal, že ho potěšila zejména skutečnost, že se jeho hlídce podařilo zvítězit nad profesionály z řad bezpečnostních složek státu.
Výkon všech hlídek ocenil také Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru, jenž sportovně brannou soutěž společně s místostarostkou Stanislavou Silnou zahajoval.
„Je dobré připomenout, že se nejedná jen o adrenalinovou akci, ale celá soutěž má hlubší rozměr. Je organizovaná na počest obětem Rumburské vzpoury i tragických událostí z druhé světové války. Má poukázat na odkaz těch, kteří neváhali riskovat a položit životy za naši svobodu a demokratické principy. Současně je jistým apelem na uvědomění si národní identity a lásky k vlasti, jež se mnohdy rozplývá v dnešním globalizovaném světě,“ uzavřel Jaromír Dvořák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV