Olomouc: Ceny města a Ceny za počin roku 2015 si převzali další laureáti

05.06.2016 15:23 | Zprávy

Řady oceněných Cenou města a Cenou za počin roku včera večer doplnilo dalších sedm osobností a jeden kolektiv. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v aule pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Olomouc: Ceny města a Ceny za počin roku 2015 si převzali další laureáti
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

„Každý z oceněných je jiný a svým způsobem osobitý. A přesto mají jedno společné. Svým životem a svou prací jsou více či méně spojení s naším městem. A možná ještě jednu společnou vlastnost by u letošních oceněných mohl zdůraznit. Ve svém životě nemyslí jen na sebe, ale jsou přesvědčeni o tom, že to, v čem vynikají, a výsledky jejich práce nemají sloužit výhradně jen k jejich slávě a jejich prospěchu, ale že dát svůj um ve prospěch jiných je normální a přirozené. Vážení laureáti letošních cen, jménem svým i jménem občanů města Olomouce vám děkuji za všechno, co děláte nejen pro slávu svou a svých profesí a oborů, ale i za to, že díky vaší slávě a renomé část této slávy dopadá i na naše město, náš společný domov,“ přednesl na úvod ceremoniálu primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Členové Rady města Olomouce následně předali všech osm letošních ocenění.

V kategorii „věda a výzkum“ si ocenění převzali dva muži, vědečtí pracovníci, kteří posouvají hranice lidského poznání – prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc. FRSC, jenž věnuje své schopnosti rozvoji pokročilých technologií a materiálů, a prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc., který se významně zasloužil o vznik a rozvoj hematologie v Olomouci.

Cena města v kategorii „kultura“ putovala také ke dvěma oceněným. Jedním z nich je Mgr. Robert Balogh, ArtD., choreograf a umělecký šéf baletu Moravského divadla Olomouc, druhým potom pianista, skladatel a aranžér PaedDr. Jaroslav Vraštil, Ph.D.

V kategorii „jiné“ si pak ocenění převzali PhDr. Tomáš Hrbek, místopředseda Židovské obce Olomouc a místopředseda Nadačního fondu obětem holocaustu, a Bc. Ján Kadlec, známý zejména svým působením v Českém rozhlase Olomouc a svým pořadem o památkách obcí na střední Moravě.

Cenu za počin roku 2015 tentokrát zastupitelé města udělili Ivo Krčmářovi za záchranu života a kolektivu Divadla Tramtarie za vydání almanachu k 10. výročí založení divadla a uvedení dvou úspěšných inscenací.

Oceněné během večera kromě krásných sošek cen potěšili také muzikanti a zpěváci olomouckého Hudebního institutu. Každý z laureátů si tak mohl vyslechnout i písničku dle svého přání, většinou v jedinečné úpravě.

Cena města Olomouce za rok 2015

prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC | věda a výzkum

Profesor Hobza působí na Univerzitě Palackého v Olomouci, Katedře fyzikální chemie a v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů Přírodovědecké fakulty. Je členem Vědecké rady UP, přednáší v několika studijních programech a je předsedou odborové rady doktorského studia Fyzikální chemie na PřF UP. Profesor Hobza se dlouhodobě věnuje studiu a popisu nekovalentních interakcí. Je objevitelem tzv. nepravé vodíkové vazby, čímž vstoupil do všech světových učebnic chemie. Dlouhodobě je nejcitovanějším českým vědcem současnosti a jako jediný olomoucký vědec je zařazen na seznam nejcitovanějších vědců světa. Díky mimořádnému významu jeho vědeckých prací se mu dostalo řady prestižních ocenění. V roce 2008 se stal laureátem hlavní ceny Česká hlava, což je nejvyšší vědecké ocenění v ČR.

prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc. | věda a výzkum

Profesor Indrák je dlouholetým členem výboru České hematologické společnosti (ČHS) České lékařské společnosti J.E.Purkyně (ČLS JEP) a 3 funkční období byl jeho předsedou, byl i členem výboru ČLS JEP a je členem řady dalších odborných společností českých i mezinárodních a členem vědeckých a oborových rad v ČR i v zahraničí, působí v redakčních radách několika odborných časopisů. Profesor Indrák měl zásadní podíl na založení Hemato-onkologické kliniky LF UP a FNOL (1992) a od jejího vzniku až do roku 2014 byl jejím přednostou. Velkým přínosem byla jeho iniciativa při založení 1. molekulárně-genetické laboratoře na LF UP (1991) a zavedení transplantačního programu kostní dřeně v Olomouci (1997). Je objevitelem hemoglobinu (Hb) Olomouc (1987), spoluobjevitelem Hb Haná (1993) a Hb Hradec Králové (1994). Svými publikacemi o hemoglobinopatiích v ČR a SR „dostal“ Českou a Slovenskou republiku na genetickou mapu světa těchto chorob. Od roku 1987 je profesor Indrák iniciátorem a prezidentem pravidelného celostátního sjezdu hematologů ČR s mezinárodní účastí - Olomouckých hematologických dnů, které jsou oblíbené nejen pro vysokou odbornou kvalitu, ale i díky svému „genius loci“ a budou letos již XXX. Podílel se na založení nadace Haimaom (1997), nadace na podporu nemocných s transplantací kostní dřeně, a byl jejím prvním předsedou. Je zakladatelem celonárodního registru ALERT (1996), registru na diagnostiku a léčbu akutních leukémií v ČR. Roku 2002 založil a dlouhodobě vedl mezinárodní registr CAMELIA, registr pro nemocné s chronickou myeloidní leukemií. Inicioval zapojení tohoto registru do mezinárodní spolupráce v rámci European LeukemieNet (ELN) a do projektu EUTOS for CML, kde se Olomoucké pracoviště pod jeho vedením stalo centrem excelence. Prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc. se velkou měrou podílel a stále se podílí na rozvoji Univerzity Palackého. Je uznávanou osobností ve svém oboru, významně se zasloužil o vznik a rozvoj hematologie v Olomouci. V roce 1996 byl oceněn čestným členstvím v ČHS ČLS JEP a Hematologické a transfuzní společnosti Slovenské lékařské společnosti, od roku 2007 je držitelem Čestné medaile ČLS JEP.

Mgr. Robert Balogh, ArtD. | kultura

Od roku 2010 vede baletní soubor Moravského divadla Olomouc. Do souboru se mu podařilo získat špičkové tanečníky nejen z České republiky. Pestrý repertoár se setkává s velkým zájmem nejen u olomouckého publika. Ocenění se Mgr. Baloghovi dostalo i v zahraničí. Výborně hodnocen je baletní soubor i z řad odborné veřejnosti. V roce 2004 spoluzaložil občanské sdružení Baletní studio při Moravském divadle.

PaedDr. Jaroslav Vraštil, Ph.D. | kultura

Univerzitní pedagog, hudební skladatel, muzikant, kapelník. Zakladatel a základní pilíř dnes již legendární bluesrockové kapely Bluesmen, k jejímuž padesátému výročí uspořádal v roce 2014 koncert v Olomouckém Jazz Tibet Clubu. V posledních letech se zásadním způsobem podílel na vzpomínkových koncertech na olomoucký Dex-klub a Karla Kryla. Jaroslav Vraštil spolupracoval se sourozenci Ulrychovými, výrazné stopy zanechal též ve skupině Atlantis, s níž nahrál stěžejní desku Odyssea. Pro velký filharmonický orchestr složil např. Olomouckou suitu.

PhDr. Tomáš Hrbek | jiné

Emeritní kancléř Univerzity Palackého v Olomouci, místopředseda Židovské obce Olomouc. Od roku 1990 působil jako kancléř UP v Olomouci a krátce též přednášel na FF UP dějiny divadla. Po svém penzionování je činný jako místopředseda Židovské obce Olomouc a místopředseda Nadačního fondu obětem holocaustu. Do konce roku 2015 byl šéfredaktorem měsíčníku Židovské obce Olomouc Chajenu (Náš život).

Bc. Ján Kadlec | jiné

Redaktor – publicista v Českém rozhlasu Olomouc, kde má od roku 2005 pravidelný pořad Němí svědci historie, o památkách obcí na střední Moravě. Posluchači tak postupně prošli předměstí Olomouce, obce Olomoucka, vesnice bývalého Sovineckého panství a Prostějovska. Ján Kadlec posluchače provází také zajímavými místy v pořadu Přímo z místa, který kombinuje popis, zážitky a rozhovory. Je předsedou výboru Vlastivědné společnosti muzejní v Olomouci. Je autorem odborných článků o drobných památkách Olomouce – Paměť míst zachovaná v krajině olomouckých předměstí.

Cena za počin roku 2015

Ivo Krčmář | za záchranu života

Za záchranu života, když svým vysoce profesionálním přístupem vyhodnotil z kamerového záběru přímé ohrožení života ženy, což v souběhu s následnými organizačními opatřeními Operačního střediska Městské policie Olomouc vedlo k její záchraně.

Divadlo Tramtarie | za vydání Almanachu k 10. výročí založení divadla Tramtarie a nastudování inscenací Kabaret nahatý Shakespeare a Růže pro Algernon

Divadlo Tramtarie slavilo v loňském roce 10 let od svého vzniku. Prošlo cestou od čistě studentského amatérského divadla po divadlo profesionální. Jak náročná tato cesta byla a s jakými úskalími se divadlo během uplynulých deseti let potýkalo, popisuje zbrusu nový Almanach, který vydali ve spolupráci s divadelní vědou Univerzity Palackého v Olomouci. V loňském roce se mimořádně vyvedla inscenace Růže pro Algernon, divadelní adaptace veleslavné a cenami ověnčené povídky Daniela Keyese v režii uměleckého šéfa Divadla Tramtarie Vladislava Kracíka. Růže pro Algernon tematicky navazuje na úspěšné poetické adaptace Tracyho Tygra Williama Saroyana a Hrubínovy Romance pro křídlovku. Ve stejném roce si nominaci na cenu za Počin roku vysloužila inscenace Kabaret nahatý Shakespeare – Pět v jednom aneb Pět nejslavnějších tragedií Williama Shakespeara v jedné divadelní komedii. Všechno, co jste chtěli vědět o Shakespearovi a báli jste se zeptat! Chytrá komedie, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším shakespearovským tragediím. Fotogalerie ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Senovážné náměstí se stane zeleným a kulturním srdcem města

11:33 České Budějovice: Senovážné náměstí se stane zeleným a kulturním srdcem města

Nová podoba Senovážného náměstí byla představena minulý týden na veřejné diskusi s občany. Ve spolup…