Odhalení byly přítomni zástupci polské i české strany, osudy Frantiszka Kubici nejprve přiblížil konzul Stanislav Bogowski, poté si vzal slovo opavský primátor Tomáš Navrátil a po modlitbě pronesené knězem v polštině byl náhrobek, do té doby zahalený pod stuhu v polských národních barvách, odhalený. Následně k němu položili přítomní kytice a zazpívali polskou národní hymnu, jeden ze symbolů polského boje za svobodu a odporu za II. světové války.
Frantiszek Kubica je pohřbený na Městském hřbitově v Opavě (sekce U14, řada II, hrob č. 446) a na hrobovém místě, kde je uložen, teď vzniklo pietní místo s pamětní deskou. Vše bylo realizováno a financováno Polskou republikou. Teď bude toto pietní místo zařazeno do Centrální evidence válečných hrobů, kde jsou prezentovány informace o válečných hrobech a o osobách v nich pohřbených, nebo osobách připomenutých na pietních místech.
Frantiszek Kubica se narodil v roce 1917 a patřil mezi Poláky, kteří byli v protektorátu nasazeni na nucené práce jako výpomoc v zemědělství. Kubica byl přidělený jako kočí na statku v Kateřinkách, kde se seznámil s českým prostředím a stal se neoficiálním mluvčím polských pracovníků. Jedné neděle ale odmítl pracovat a majitelka statku ho udala příbuznému říšskému Němci. Když si pro Kubicu přišlo gestapo, utekl a skrýval se v polích, ale při německé razii po požáru opavského cukrovaru byl odhalený a zatčený. Následně byl pro výstrahu ostatním popravený opavským gestapem 13. ledna 1943 v Oticích. Celý Kubicův příběh si můžete přečíst na stránkách Knihovny Petra Bezruče, kde se ale jeho jméno uvádí česky jako František Kubica.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV