Město zajištění zmíněné služby podporuje také dalšími financemi, určenými na provoz, ale i k úhradě personálních nákladů a městské peníze pomáhají rovněž při realizaci magazínu Ostravské organizace vozíčkářů s názvem VOZKA, o životě a pro život na vozíku.
„V minulém roce se spolek obrátil na město s žádostí o poskytnutí financí k pořízení vozidla k zajištění služby zdravotně postiženým osobám v Ostravě, které nemohou využívat veřejnou dopravu a žijí izolovaně v důsledku bariér. Ostravská organizace vozíčkářů zajišťuje přepravu hendikepovaných osob již 26 let, za tuto dobu bylo v provozu několik vozidel, nicméně s ohledem na opotřebovanost posledního z nich bylo zapotřebí pořídit vůz jiný, dle potřeb klientů, kteří jej využívají. Zatížení vozidla plošinou, zpevnění plochy prostoru i samotné vozíky se samozřejmě podepisují na životnosti těchto automobilů. Interiér auta byl modifikován, vozidlo je dovybaveno hydraulickou plošinou, usnadňující nastupování a vystupování, neschází boční sedačka pro snadné nastupování osob s postižením,“ vysvětluje Břetislav Riger, náměstek primátora pro dopravu. Ostrava také každoročně přispívá na úhradu mzdy řidiče přepravní společnosti částkou 380 tisíc korun.
Alternativní přepravu imobilních osob zajišťuje projekt ALDIO spolku Ostravská organizace vozíčkářů. Služba podporuje sociální začleňování seniorů a osob se zdravotním postižením do aktivního života. Prostřednictvím této přepravní společnosti byla vloni zajištěna přeprava 1 083 osob, při cestách bylo najeto 39 419 km. Na úhradu nákladů letos město poskytne přepravní službě ALDIO dalších 90 tisíc korun. A nezapomíná ani na pomoc při informování, dotace města přispívají také k zajištění magazínu Ostravské organizace vozíčkářů o životě a pro život na vozíku VOZKA.
Další finanční podpora města pomáhá zajistit přepravu zdravotně znevýhodněných i žáků s těžkým multihandicapem v rámci dalších projektů. Spolek PRAPOS zajišťuje přepravu osob se zdravotním znevýhodněním, které nemohou využít běžnou veřejnou dopravu ani vlastní automobil, klienty tak přepravují převážně do školských zařízení, k lékařům či sociálních služeb. Město letos přispěje spolku PRAPOS dotací ve výši 180 tisíc korun k úhradě nákladů spojených s přepravou (mzda řidiče, opravy či pohonné hmoty). Vloni tato služba zajistila přepravu 2 445 lidí a najeto bylo 21 874 km. Přeprava a celoroční aktivity žáků s těžkým multihandicapem do školy Diakonie ČCE, na terapie a mimoškolní aktivity je zabezpečována prostřednictvím dalšího projektu, na který letos město přispěje 219 000 korunami. Vloni bylo díky ní zajištěno cestování 3 324 žáků a najeto 16 993 km.
Handicapování se mohou v Ostravě snáze orientovat díky interaktivní mapové aplikaci, která vzniká v součinnosti města a Ostravské organizace vozíčkářů. Osoby se zhoršenou mobilitou, senioři, ale i rodiče s kočárky, handicapovaní využívající ortopedický vozík, naleznou potřebné informace na jednom místě v interaktivní mapě přístupnosti města Ostravy a na webu Bez bariér Ostravsko. Lidé tak zjistí, zda je jejich cíl bezbariérový, samostatně přístupný, nebo zda budou potřebovat doprovod či jde o zcela nepřístupné místo. Celkem již bylo zmapováno 1931 objektů, víc jak polovina (1063) je nástupišť hromadné dopravy a 868 budov a objektů (z oblasti veřejné správy, kultury, služeb, zdravotnictví i gastronomie). Objekty jsou v mapě barevně rozlišeny dle stupně bezbariérovosti, přístupné objekty zeleně až po místa pro handicapované nepřístupné, označené červeně. Detailní informace najdou zájemci na interaktivní mapě přístupnosti města Ostravy viz ZDE a webu Bez bariér Ostravsko viz ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV