Diskuzního setkání se zúčastnili zástupci vedení města i kraje, významných společností a také školství z regionu. Jedním z hlavních cílů bylo přestavit projekt Rámec konkurenceschopnosti Ostravy 2012-2020, který si nechal zpracovat Magistrát města Ostravy společností EEIP s garancí profesora Michala Mejstříka. Dokument má ukázat, jakým směrem by se město mělo ubírat, určit klíčové oblasti pro jeho rozvoj a zvýšit jeho konkurenceschopnost.
Ostrava má slibný potenciál se stát centrem nejrychleji rostoucího regionu České republiky a dobrý základ v podobě celé řady kvalitních dokončených či rozpracovaných rozvojových projektů, takové je hlavní zjištění studie. K dosažení úspěchu je ale nutné projekty lépe propojit a využít je v synergii. Studie identifikovala 6 základních pilířů konkurenceschopnosti Ostravy, na něž je třeba se zaměřit: Životní prostředí a kvalitu života, Vzdělanost, Dopravu a infrastrukturu, Zaměstnatelnost, Sociální inkluzi a Inovace. Na základě všech šesti pilířů byly definovány tři osy, resp. směry pro rozvoj konkurenceschopnosti Ostravy: Inovace pro zdravou a čistou Ostravu, IT4Innovations Ostrava a Ostrava mezinárodní.
„V předchozích dvaceti letech se Ostrava v mnohém změnila. Dokázala překlenout nelehké období hospodářské restrukturalizace, kdy šachty a hutě, ona nedílná součást samotné existence, této metropole, byly uzavírány. Ostrava se dokázala s touto proměnou vypořádat na výbornou. Nyní nás čeká úkol neméně složitý. Najít svou budoucnost. Strategie, která je prezentována, má sloužit k diskusi. Jsem proto rád, že pozvání na diskusní fórum přijali nejvýznamnější podnikatelé, ekonomové, univerzitní rektoři a politici. Jejich účast svědčí o tom, že jsou si tohoto úkolu vědomi,“ uvádí k cílům strategie primátor města Ostravy Petr Kajnar, který fórum zahajoval. Garant projektu, profesor Michal Mejstřík připomněl, že již nyní probíhá v Ostravě několik slibných projektů podporující její konkurenceschopnost. Příkladem mohou být projekty IT4 Innovations nebo Dolní oblast Vítkovice. Na Ostravsku působí řada silných, exportně orientovaných podniků, což je dobrý základ pro globální konkurenceschopnost.
Své prezentace na fóru dále představili náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej, náměstek hejtamana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, ředitel Úřadu Regionální rady David Sventek, rektor VŠB Ivo Vondrák a prorektor Ostravské univerzity Jan Lata. V odpoledním bloku pak své vize představili generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík, generální ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík a ředitel divize regiony CzechInvestu Martin Babuška. Prezentace uzavřeli provozní ředitel Mezinárodního letiště Leoše Janáčka Ostrava Michal Holubec, zkušenosti z jiného regionu přeal Petr Chládek z Jihomoravského inovačního centra a na závěr promluvila Petra Chovanioková, ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Moravskoslezského kraje.
Na fóru předkládaná studie chce vyvolat kvalifikovanou diskuzi nad tématem budoucího rozvoje Ostravska. Její závěry jsou k dispozici nejen odborné i laické veřejnosti, nýbrž i veřejným institucím s cílem získat všeobecnou shodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ostrava.cz