Otrokovice: Starosta uctil památku československých hrdinů

18.06.2012 20:41 | Zprávy

Sedmdesáté výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha si připomněli účastníci pietního shromáždění u pomníku Josefa Valčíka v Otrokovicích. Starosta města Jaroslav Budek tak společně s dalšími uctil památku československých hrdinů, kteří se na atentátu podíleli.

Otrokovice: Starosta uctil památku československých hrdinů
Foto: panoramio.com
Popisek: Otrokovice

Josef Valčík sehrál významnou roli ve válce, která poznamenala tisíce životů. Za účast na operaci Silver A, která měla za cíl udržování spojení s Anglií a předávání důležitých zpráv o dění v protektorátu prostřednictvím vysílačky, si vysloužil Československý válečný kříž za statečnost před nepřítelem. Podílel se také na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha československými parašutisty Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem. Téměř každý den jezdil na kole k zámečku v Panenských Břežanech a hledal místo vhodné pro uskutečnění atentátu, ke kterému došlo 27. května 1942. Poté se krátce ukrýval spolu s členy ostatních výsadkových skupin v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. 18. června 1942 ráno obklíčilo kostel přes 800 členů gestapa a Waffen-SS. Na výzvu vzdejte se, odpověděli parašutisté celkem třikrát. Dvakrát „Nikdy!“ a potřetí „Češi se nevzdávají!“

Po atentátu a smrti Reinharda Heydricha následoval krvavý teror. Více než 1400 osob bylo popraveno, další lidé byli odesláni do koncentračních táborů. Se zemí byly srovnány obce Lidice a Ležáky, v městečku Bernartice bylo zastřeleno 23 obyvatel. Z Terezína bylo do vyhlazovacích táborů odvezeno asi 3000 protektorátních Židů, důsledkem zostřeného režimu vůči Čechům v koncentračních táborech byly další stovky mrtvých.

Přestože jedním z hlavních motivů provedeného atentátu bylo vyjádření odporu a odvety za teror proti domácímu odboji, měla tato akce dosah mnohem širší. I přes následné ztráty na životech je význam atentátu v jeho značném mezinárodním politickém ohlasu považován za jeden z nejvýznamnějších činů rezistence v Evropě v období druhé světové války. Vyjádřil jasné odmítnutí okupace a domácí kolaborace a tím velkou měrou přispěl k vytvoření podmínek pro obnovu a uznání samostatného Československa v poválečném období.

Josef Valčík, rodák ze Smoliny u Valašských Klobouk, před odchodem do Anglie, pracoval v Baťových koželužnách v Otrokovicích. Dnes jej v areálu připomíná pomník, k němuž otrokovický starosta Jaroslav Budek položil kytici. „Květinami, které zde společně pokládáme, vzdáváme hold lidem, kteří během dlouhých válečných let umírali – ať už ve vojenských uniformách, vězeňských mundůrech nebo v civilních šatech. Je to vzkaz, že nezapomínáme. Nechceme a nemůžeme připustit, aby nastupující generace neznaly historii. Vždyť každá válečná oběť měla konkrétní tvář, vlastní osud, a nezcizitelné právo na život,“ pronesl starosta Jaroslav Budek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: otrokovice.cz

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Písek: Město vybralo dodavatele stavby nového bazénu

19:45 Písek: Město vybralo dodavatele stavby nového bazénu

Město Písek vysoutěžilo dodavatele na stavbu nového plaveckého bazénu pod lesnickou školou, za 388 m…