Originální pamětní kniha vyrobená na zakázku podle požadavků dřívějšího vedení města se stala inspirací pro zhotovení knihy nové. Dnes ji osobně převezme ve velkolosinské ruční papírně s historií výroby od roku 1596 primátor Martin Baxa.
„Přebal celé knihy tvoří kožená vazba s rozměry 440 x 320 milimetrů a pěti vazy na hřbetě. Kůže je přírodní hovězina, uprostřed čelní desky má vsazený kovový reliéf - otisk historické pečetě města Plzně, rohy zdobí mosaz. Knihu tvoří 250 listů ručního papíru barvy slonová kost,“ přibližuje podobu knihy Běla Zelenková, vedoucí kanceláře primátora.
Nová pamětní kniha se podobá té současné. „I název „PAMĚTNÍ KNIHA MĚSTA PLZNĚ“ je proveden stejně. Vytlačením a v latině. Rozdíl je snad jen v počtu stran. Nová jich má o sto více,“ uvádí kancléřka Zelenková. „Při zadání do výroby jsme dbali na to, aby se knihy co nejvíce podobaly, protože vznikají za stejným účelem: uchovat pro příští generace část historie našeho města,“ připomíná primátor Martin Baxa.
V pamětní knize je zaznamenána každá vzácná návštěva, která zavítá na plzeňskou radnici a prostor v ní mají i důležité události, při nichž jsou udělována významná městská ocenění, jako je čestné občanství, Cena města Plzně, Cena 1. června a historická pečeť.
První zápis z roku 1994 patří účastníkům akce Den PEN klubu. Konala se v rámci programu 2. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo. „Záznam je podepsán Václavem Havlem, Pavlem Tigridem, Jiřím Stránským, Tomem Stoppardem a dalšími,“ vyjmenovává Běla Zelenková. Podpis Václava Havla se objevuje v knize ještě několikrát, stejně tak jako podpis současného prezidenta Václava Klause. Někteří vyznamenaní a hosté doplňují své signování glosou. Mezi ně patří například Jaromír Štětina, držitel Ceny 1. června v roce 2003, který připsal: „Jsem pyšný, že tuto cenu dostávám právě z Plzně. Lidská statečnost nezáleží na tom, zda se odehrává na frontách - je totiž věcí lidského štěstí.“
Současnou první porevoluční Pamětní knihu města Plzně zatím tvoří na sto šedesát záznamů. Jsou nejen v českém jazyce, ale i ve slovenštině, angličtině, japonštině, němčině nebo ruštině. Druhá kniha se svého prvního zápisu dočká zanedlouho. Do té doby bude uložena v trezoru.
Pořizovací cena nové pamětní knihy včetně ochranného pouzdra je odhadnuta na necelých třicet tisíc korun bez DPH.
V Archivu města Plzně jsou uloženy tři pamětní knihy. Mapují historii let 1950 - 1955, 1960 -1965 a 1965 - 1990.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu