Pardubice: Festival vytváří a rozvíjí zájem žáků o vědecké a technické obory

18.03.2012 13:30 | Zprávy

Více než 157 projektů z nejrůznějších vědeckých a technických oborů, téměř tři stovky autorů ze základních škol a nižších ročníků gymnázií a středních škol. To je nabídka v pořadí již pátého ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Jeho krajské kolo se uskuteční 22. a 23. března v pardubickém Ideonu.

Pardubice: Festival vytváří a rozvíjí zájem žáků o vědecké a technické obory
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Festival je součástí Programu vytváření a rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědecké obory v Pardubickém kraji a navazuje na pilotní projekt, který kraj spolu s Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET a Univerzitou Pardubice ověřoval v minulých letech. Podobný program není realizován v žádném kraji v České republice. V loňském roce se soutěže zúčastnilo 629 žáků, letošní předběžný počet 725 žáků je vůbec nejvyšší v historii a potěšitelná je i kvalita přihlášených projektů.

„Projekt umožňuje mladým lidem setkat se s vědou a technikou v době, kdy se rozhodují o svém budoucím profesním směřování a podněcuje v nich zájem o další vzdělávání. V tom spatřuji jeho největší význam,“ říká krajská radní zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová. Zájemců o budoucí inovační změny ve všech sférách přitom každoročně přibývá. „Nejnovější příklad úspěšného žáka Letohradského soukromého gymnázia Aleše Stejskala potvrzuje, že je možné zapojit středoškoláky do výzkumu nejmodernějších technologií. Musí k tomu být zájem a odvaha nejen ze strany školy, ale také inovačních firem,“ soudí předseda AMAVET Stanislav Medřický. Aleš Stejskal zpracoval svůj projekt Usměrňování nanovláken ve společnosti Contipro Group, a.s. v Dolní Dobrouči a v mezinárodní soutěži I-SWEEP 2011 v texaském Houstonu byl v oboru inženýrství hodnocen nejvýše ze všech 611 účastníků. Zároveň získal cenu Grand Award, která je udělována autorům tří nejlepších projektů celé soutěže. Navázal tak na skvělé výsledky dalších zástupců našeho kraje v soutěžích EXPO SCIENCE AMAVET 2008 a 2009, I-SWEEP 2010 či INTEL ISEF 2011.

Pozitivní je rovněž tvořící se tým pedagogů, kteří každoročně pro práci na vědeckých a technických projektech získávají nové a nové žáky, metodicky vedou jejich práce, pomáhají vyhledávat témata z praxe i odborné konzultanty a účastní se práce hodnotitelských komisí. „Velice si vážím přístupu těchto učitelů, stejně jako zájmu firem, které mládeži umožňují poznat výzkum ve špičkových oborech již v tomto věku. Vítám i zájem vědecké obce o přípravu žáků pro oblast vědy a techniky, a to nejen Univerzity Pardubice, ale také Univerzity Hradec Králové. Soutěž začíná přesahovat do jiných krajů, což  je rozhodně dobrá zpráva,“ dodává Jana Pernicová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Teplo na Střekově je zajištěno od podzimu 2025

13:44 Ústí nad Labem: Teplo na Střekově je zajištěno od podzimu 2025

ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let.…