"Pro Pardubice nevzniká zapojením do systému žádná finanční zátěž, ba naopak by město mělo získat významné finanční prostředky na úklid a skladování tabákových odpadů,” komentovala náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová a dodala, že systém budou financovat příspěvky výrobců, kteří tabákové výrobky uvádějí na trh.
Akciová společnost Nevajgluj získala v říjnu loňského roku od Ministerstva životního prostředí oprávnění k provozování kolektivního systému.
“Tento systém vznikl na základě dohody výrobců tabákových výrobků s filtry, kterým vznikly přijetím zákon o jednorázových plastech nové povinnosti. Mezi ty patří zajištěni´ úhrad nákladů obcím na úklid, soustřeďování a další nakládaní s odpady tabákových výrobků s filtry,” informoval vedoucí Odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.
Dle zákona o jednorázových plastech nedopalky znečišťují životní prostředí, protože se filtry mohou rozkládat až patnáct let a do okolí uvolňují mikroplasty. Kromě toho, že společnost Nevajgluj uhradí městům a obcím jednou ročně faktury za sběr a nakládání s tabákovými nedopalky, bude součástí jejího programu také osvětová činnost, která se zaměří na omezeni´ odhazování nedopalků v obcích mimo určené sběrné nádoby.
“Jedinou povinností, která z uzavření této smlouvy pro město plyne, je jednou ročně vyplnit dotazník s údaji o způsobu úklidu, soustřeďování a nakládání s odpady z tabákových výrobků. Žádné další povinnosti ze smlouvy pro město neplynou,” doplnila náměstkyně Klčová s tím, že úklid veřejného prostranství, výsyp odpadkových košů včetně jejich popelníků je pro město/městské obvody – respektive Služby města Pardubic – běžnou činností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV