Pardubice oslaví třicetileté partnerství s německým Selbem

31.12.2021 14:27 | Tisková zpráva

Před třiceti lety Pardubice navázaly jedno z prvních mezinárodních partnerství s městem bílého porcelánu, německým Selbem. Téměř dvacetitisícové město leží pouhých 15 kilometrů od hranic s Českou republikou a díky jeho poloze, tedy poměrně snadné dostupnosti, patří Selb k těm partnerským městům, s nimiž Pardubice spolupracují nejintenzivněji. Obě města se proto rozhodla letitou spolupráci v rámci kulatého výročí náležitě oslavit.

Pardubice oslaví třicetileté partnerství s německým Selbem
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

„Na partnerství Selbu a Pardubic se tehdejší představitelé obou měst dohodli na podzim roku 1991 a letos v říjnu, po třiceti letech od stvrzujícího podpisu této dohody začaly oslavy vzájemné spolupráce – na ledové ploše hokejové arény v rámci přátelského utkání. Další vlnu oslav zahájíme příští rok v únoru a od května budeme ve slavení naší mezinárodní spolupráce pokračovat až do konce roku 2022, kdy je uzavře výstava rosenthalského porcelánu ve Východočeském muzeu v Pardubicích,“ nastínil celoroční připomínku česko-německého partnerství primátor města Pardubic Martin Charvát.

„V podzemní části galerie Mázhaus na Pernštýnském náměstí se hned první únorový týden příštího roku rozeběhnou workshopy pro naše základní školy o technice výroby porcelánu. Postup výroby bude představen na panelech s výkladem lektora přímo z porcelánky a děti si budou moci také samy vyzkoušet malování na porcelán. Speciálně pro připomínku našeho partnerství navrhli designéři ze selbské porcelánky Porzellanikon porcelánový odlitek ve tvaru koňské hlavy vycházející z loga Pardubic,“ uvedla vedoucí úseku vnějších vztahů kanceláře primátora Hana Svobodová.

Některé termíny workshopů budou určeny pro veřejnost. Ta bude mít také možnost nahlédnout pod pokličku výroby rosenthalského porcelánu, poznat úspěšné série výrobků i technologické postupy v rámci komorní výstavy „Rosenthal – příběh bílého zlata“, která se uskuteční také v galerii Mázhaus ve stejném období jako workshopy. Souběžně se bude v pardubickém infocentru pod Zelenou bránou konat výstava s názvem Bavorský rok, která kromě Selbu představí celý bavorský region a nabídne mimo jiné spoustu zajímavých tipů na výlety.

V květnu osloví město ve spolupráci s Goethe Institutem pardubické základní školy v rámci Dne s němčinou a pokusí se o zapojení dětí i učitelů do zábavně-vzdělávacího projektu v německém jazyce v co největším počtu. „Samozřejmě vše bude odvislé od aktuální epidemické situace v té době, chystá se proto i online varianta této akce. Kromě studentů budeme sérií přednášek cílit opět na veřejnost,“ upřesňuje Kateřina Snopková z kanceláře primátora.

Německé gastronomické zajímavosti by mohly zaujmout nejen milovníky dobrého jídla a pití, a to v polovině května v rámci akcí oblíbeného Multikulturního týdne. Pořadatelé plánují jeden den věnovat gastronomii Bavorska, představit by se mimo jiné měl tamní pivovar Krombacher.

„Stejně jako v roce 2018, kdy jsme pořádali úspěšný Švédský víkend jako připomínku partnerství s městem Skellefteå, bychom příští rok rádi jeden víkend věnovali Bavorsku. Chtěli bychom představit krásy bavorské přírody - hory, jezera, zámky i památky UNESCO, gastronomii, tradice i ale i některé zajímavosti bavorského regionu. Přesnou podobu akce i místo, kde se bude konat, ladíme s německými partnery, vše bude opět záviset na epidemické situaci,“ naznačuje Hana Svobodová s tím, že se bude určitě na co těšit.

Závěr oslav se přesune do Tyršových sadů, kde město plánuje venkovní panelovou výstavu, a v prosinci na pardubický zámek - Východočeské muzeum připravuje výstavu historických sbírek rosenthalského porcelánu. Veřejnosti by měla být přístupná do jara 2023.

Zástupci obou spřátelených měst se tradičně potkávají na kulturních a sportovních akcích, vzhledem k úctě k tradicím se Pardubice pravidelně prezentují na selbských vánočních trzích. Spolupráci navázaly také některé naše a německé základní školy.

První písemný záznam o Selbu, který leží na úpatí nejsevernějšího výběžku pohoří Fichtelgebirge, pochází z roku 1281, městské právo mu bylo uděleno v roce 1426. Roku 1857 zde Lorenz Hutschenreuther založil první porcelánku a vytvořil tak pro lidi, pracující do té doby v tkalcovství, nové pracovní příležitosti. Selb se záhy stal centrem německé průmyslové výroby porcelánu, vedle užitkového se zde vyrábějí též měřicí přístroje, technická keramika a energetická technika. Selb nabízí četné možnosti ke sportovní a kulturní činnosti. Ve velkoryse zmodernizovaném městském divadle, kde se konají nejrůznější představení a kulturní akce, vystupovaly i pardubická Komorní filharmonie, Východočeské divadlo, vystavovali zde pardubičtí sochaři a malíři. V Selbu najdeme také zimní stadion, který patří k nejkrásnějším v celém Německu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Teplo na Střekově je zajištěno od podzimu 2025

13:44 Ústí nad Labem: Teplo na Střekově je zajištěno od podzimu 2025

ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let.…