Cvičení probíhá formou zásahů u simulovaných mimořádných událostí, na které dohlíží odborná komise. Jejím úkolem je všechny postupy kontrolovat a zhodnotit.
Zasahuje se u událostí v nepřístupném terénu, u dopravních nehod, požárů či průmyslových havárií. Největší důraz je kladen na zásahy s větším počtem zraněných osob, neboť třídění raněných se při běžném výcviku těžko simuluje. Při velkých zásazích se tak počet namaskovaných a poučených figurantů pohyboval kolem padesáti. Připraveno bylo celkem 102 simulovaných událostí.
Letošního ročníku se zúčastnila družstva z celé ČR, z toho tři jednotky Hasičského záchranného sboru, tři dobrovolné jednotky, dále tři družstva Zdravotnické záchranné služby (ZZS), družstvo dobrovolných záchranářů a vysokoškolští studenti. Na hlavní zásahový den se přidalo družstvo záchranářů z německého Červeného kříže. O vyhledávání osob a prohledávání sutin se starala družstva kynologů z české a slovenské Horské služby.
Písecké družstvo zasahovalo například jako asistence ZZS při ošetřování a transportu zraněných osob ve skalnatém terénu, jako „First Responder“ u
nehody čtyřkolky se zraněním dvou osob či dopravní nehody dvou vozidel v tunelu. Z větších zásahů to byl například požár budovy po úniku plynu, či evakuace a záchranné práce po explozi v části sila. Načerpané znalosti a zkušenosti předá naše družstvo při výcviku i ostatním členům jednotky. Nezbývá než dodat, že se jedná o největší a nejnáročnější z pravidelných vzdělávacích akcí. Členové JSDH se jí účastní dobrovolně a v době osobního volna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV