„Plzeňáci bývali křtěni Žumberou, takže se půjdeme podívat tam, kde to vlastně celé začalo,“ řekl průvodce a autor knihy Plzeňská vodárna Ladislav Silovský. Od někdejší Vodárenské věže provede maximálně pětadvaceti člennou skupinu ve 13 a v 15 hodin. Projdou trasu nejstaršího plzeňského vodovodu, dozvědí se řadu zajímavostí o někdejších kašnách a podívají se do středověké studny na Bílém nároží.
Kromě toho vodárna přivítá návštěvníky v Úpravně vody na Homolce i v Čistírně odpadních vod v Jateční ulici. Všechny exkurze v tento den jsou pro veřejnost zdarma, je ale třeba se z kapacitních důvodů zaregistrovat, a to na prohlídky ve vodárně i v centru města. Registrace jsou spuštěny od začátku března přes https://goout.net
K hlavní administrativní budově vodárny v Malostranské ulici čeká na zejména bohatý program. Děti si projdou koloběh vody s maskotem Bonifácem, navštíví tajemnou laboratoř, budou plnit různé úkoly na vodní stezce a dozvědí se zajímavostí kolem pitné i odpadní vody. Chybět nebude popelářské vozidlo Čisté Plzně s řidičem a také dobrovolní hasiči z Radobyčic.
Světový den vody se slaví každoročně v březnu na celém světě. Vyhlásila jej Organizace spojených národů (OSN), aby připomínal důležitost vody pro celou planetu. Právě touto akcí si lidé připomínají, že voda je nejcennějším přírodním zdrojem a stává se čím dál vzácnější.
Průměrná denní spotřeba pitné vody na člověka je v Plzni 98 litrů. Skoro 25 litrů se využije na splachování WC, další litry při osobní hygieně, na praní, při úklidu, mytí nádobí a podobně. Je důležité s vodou šetřit a vědět, že například slabě kapající kohoutek může vyplýtvat až 24 litrů za den, silně kapající dokonce až 54 litrů denně a protékající WC až 150 litrů denně. Umývá-li člověk nádobí ručně 2x denně, spotřebuje asi 70 litrů vody. Naplní-li myčku jedenkrát denně, spotřebuje při použití ekonomického programu přibližně jen 10-20 litrů vody.
VODÁRNA PLZEŇ a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje, co se týká počtu zásobených obyvatel pitnou vodou. Zásobuje jich přes 240 tisíc a ročně vyrobí více než 14 000 tis. metrů krychlových pitné vody a vyčistí více než 20 440 tis. metrů krychlových odpadních vod. Úpravna vody v Plzni na Homolce má kapacitu tisíc litrů za sekundu. Vodárna celkem spravuje vodovodní síť o délce 1 420 kilometrů a také 974 kilometrů kanalizační sítě a 26 čistíren odpadních vod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV