I když byla místa označena tunami světlic, bylo zasaženo také mnoho domů v okolí Jateční třídy, na Letné a Doubravce. Odhaduje se, že tehdy přišlo o život nejméně 624 lidí a přes čtyři sta lidí bylo zraněno. Jejich památku v den výročí připomněly pietní akty na třech místech v Plzni Doubravce.
Čest památce obětí vyjádřila za město Plzeň náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová, zúčastnili se i zástupci čtvrtého plzeňského obvodu, Plzeňského kraje, Krajského vojenského velitelství Armády ČR, Policie České republiky, Městské policie Plzeň, příbuzní obětí a další hosté. Pietní akty se konaly u památníku na Letné, u Jateční ulice a na Habrmannově náměstí.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Bombardování seřaďovacího nádraží při Jateční třídě přežil jako jeden z mála Jindřich Fiala, který se s rodinou dva roky před bombardováním přesunul právě do zdejší kolonie. „Strýc zabouchal na okno a křičel na nás, že je to strašný a že musíme do krytu. Bylo slyšet hrozné hučení, strašně jsem se bál. Tatínek mě schoval pod necky, do krytu jsme to nestihli,“ popisuje chvíle hrůzy dnes pětaosmdesátiletý Jindřich Fiala. Tehdy mu bylo pět let, neznámí studenti ho vyhrabali ze sutin a odnesli do 500 metrů vzdáleného krytu. Jeho otec nepřežil, desetiletá sestra také ne. Matka byla těžce zraněna a na následky zranění brzy zemřela. Přežili jen strýc a nevlastní bratr.
Dne 17. dubna 1945 se během náletu seřaďovací nádraží podařilo zničit a výrazně poškodit hlavní nádraží. Tím byla přerušena železniční doprava. O život také přišlo několik desítek německých vojáků a civilních uprchlíků z hlavního nádraží a okolí. Dne 18. dubna byl proveden další útok, který dopadl na Slovany, a 25. dubna byly kromě plzeňské Škodovky zasaženy také Skvrňany a Karlov. Tehdy zahynulo dalších zhruba dvě stě lidí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV