Praha by chtěla zvelebit stanici pro handicapovaná zvířata v Jinonicích

10.05.2012 21:19 | Zprávy

Výbor pro ochranu životního prostředí Zastupitelstva hl. m. Prahy včera uskutečnil výjezdní zasedání v Záchranné stanici pro volně žijící zvířata v Praze. Stanici převzala v únoru tohoto roku příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy. Cílem zasedání bylo seznámení s fungováním záchranné stanice přímo v terénu.

Praha by chtěla zvelebit stanici pro handicapovaná zvířata v Jinonicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střechy na Malé Straně

„Záchranná stanice je jednou z největších zařízení svého druhu v České republice co do počtu přijatých zvířat i pokud jde o chované druhy. Ročně v něm najde útočiště, péči, léčení a nakonec optimálně i vypuštění zpět do volné přírody kolem dvou tisíc zvířat. Nejčastěji v ní najdou azyl zvířata poraněná dopravou, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem či postřelená. Náklady na tuto péči jsou značně vysoké, proto bychom chtěli, aby město vyčlenilo okolo dvaceti milionů korun na vybudování nového areálu. Finanční částka půjde na nové objekty, odpovídající vybavenost a důstojné prostředí volně žijícím druhům,“ uvedl předseda výboru Milan Urban (TOP 09). „Přáli bychom si, aby stanice byla do budoucna volně přístupná veřejnosti. Zvířata, která není možné vypustit zpět do přírody, by mohla být využívána k besedám pro školy, biologickým seminářům nebo práci s dětmi i dospělými v odborných kroužcích,“ dodal Urban.

Stanice byla založena 11. května 1983 jako třetí zařízení tohoto typu v naší republice. Stěhovala se z Unhoště do Dolních Břežan, přes Smíchov do Jinonic, kde byla nejdříve na místě bývalého sadu, poté se přesunula na pozemek o větší rozloze. V průběhu let také rostla kapacita stanice a počet zvířat. K práci stanice patří také péče o zvířata odebraná majitelům pro týrání nebo špatnou péči, stará se i o trvale poškozené jedince našich volně žijících druhů.

Nejčastěji stanice přijímá poštolky, rorýse, labutě, ježky, zajíce, kuny, ale také srnčí zvěř. Postarat se umí i o sokola stěhovavého, racka stříbřitého či chaluhu pomořanskou. Až 60% zvířat je vráceno zpět do přírody, z exotických je přibližně 80% vráceno původnímu nebo předáno novému chovateli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Starosta poblahopřál k úspěchu mladým karatistům

22:44 Vsetín: Starosta poblahopřál k úspěchu mladým karatistům

Starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) přijal v pondělí 25. listopadu na radnici úspěšné mladé karati…